Nevládní aktéři na Středním Východu

Stručný přehled

Celková situace se již drahný čas má tak, že arabští muslimové se perou s nearabskými, muslimové se perou mezi sebou navzájem, muslimové mají kulturní šok ze západu, ale zároveň se jím cítí fascinováni, k tomu navíc vyvolat konflikt mezi židy a araby bylo vždy hračkou a daleko větší úsilí jim dá vydržet mezi sebou v míru. Aspoň takto nějak jsem to četl v česky psané sovětské příručce z 80. let, která byla na svoji dobu docela otevřená. Dnešní situace je stejná, jiné jsou pouze názvy hlavních protagonistů.

Odolají lákavé výzvě stand-off weapons?

Posledních několik konfliktů na Středním Východu po roce 2020 ukazuje, jak vysoké je pro polovojenské a nevládní skupiny teroristů pokušení rozvíjet a používat improvizovanou řízenou munici dalekého odstupu (improvised stand-off munitions), jimiž se mocnosti vzájemně drží v šachu. Tím se dnes myslí zejména levné a nahraditelné bezpilotní prostředky, od nichž je již jen krůček ke zbraním hromadného ničení.

Zbrojnicí je Írán

Hlavní nekalá zbrojnice Středního východu, Írán, totiž již delší dobu zásobuje a mnohdy i zadarmo militantní skupiny rebelů Houthi a Ansarullah v Jemenu, Hizballáh v Sýrii a další odpůrce všeho oficiálního, svými stále lepšími, pomalu již se západními srovnatelnými bojovými prostředky silně využívající umělou inteligenci k vedení bojové činnosti. Ty jsou stále přesněji naváděné na cíle prozápadního snažení v zemích kdekoli v tomto malicherném regionu. Tím se snaží vyvolat konflikt s Izraelem a poté snad s celým západem zastoupeným zde doposud hlavně silou letectva Saudské Arábie. 

Noví účinkující, Ansaruláh, Hútiové

Jsou rebelové z Jemenu, kteří patří k šíickému islámu, jichž má Jemen skoro 40% obyvatelstva, čímž je rozpolcen ve dví. Občanskou válkou se snaží převzít vládu nad Jemenem a vyvolat konflikt se Saúdskou Arábií.

Ansarullah staví na obdiv svoje podzvukové křižující střely a krátkodosažné balistické střely opatřené značkou "Made in Yemen", aby zdůraznil svoji rostoucí schopnost útočit na stále větší počet cílů na Arabském Poloostrově. Většina těchto zbraní původně pochází z Íránu. Raketový arzenál Ansaruláhu vedl od 2015 k občanské válce v Jemenu, v jejímž konfliktu se stále ještě nejvíce používají krátké balistické rakety od bývalých Sovětů, systémy 9K79 Tochka (v NATO zvané SS-21 Scarab) a 9K72 Elbrus (slavný pranástroj moderních teroristů SS-1C Scud B). Dále mají už docela schopné severokorejské rakety Hwasong 5 a Hwasong 6. Postupně ale rebelové drží také protilodní střely čínské výroby C-802 (CH-SS-N-6) proti plavidlům USA a Arabských Emirátů.

Od 2014 potvrdili Saúdové celkem sestřelení asi 100 raket, které k nim vzlétly od Hútiů a dalších tuctů raket, které vypálili Hútiové na svoje vlastní Jemenské vládní budovy.

2019 ale již byli schopni koordinovat útok dronů a křižujících střel na dvě Saúdské továrny Aramco, což západu naznačuje, že to bylo upečeno v Teheránu (hl. m. Íránu), protože to bylo mnohem sofistikovanější, než by si mohla dovolit skupina samozvaných pouštních rebelů. Zdá se, že Ansaruláh (Hutiové) nám pozvolna demonstruje svoji rostoucí schopnost navést raketový útok na Rijád (hl. m. S. Arábie). To již vyžaduje rakety delších dosahů, které musely být do Jemenu někým dodány.

Hizbaláh

Politická strana islamistických fundamentalistů uznávána za teroristy Evropskou Unií a Spojenými Státy. Chce zničit Izrael a zavést islamistický stát v Libanonu. Hraje hlavní úlohu v Syrském konfliktu. Dostává zbraně z Íránu.

Roku 2006 se na Západě vědělo, že Hizbaláh arzenálem vyrostl z 15 000 slabých raket po konci studené války na již nejméně 120 000 o málo lepších raket z podezřelýh zdrojů. Původní rakety byly nenaváděné Scudy s dosahem 70 km, kdežto dnes již má íránské střely Fateh-110 s aspoň inerciálním navedením na setrvačník, darované Íránem od 2002 a nejnověji zřejmě bude disponovat čínskými raketami s dosahem přes 300 km s naváděním pomocí satelitního systému, stejně tak s již docela dobrými protilodními střelami postavenými na technologiích Íránu, jež se tam dostaly ze Severní Koreje od bývalých Sovětů, které si již ale Írán rozvíjí samostatně.

Libanonský Hizbaláh se patrně snaží uvalit daň z mírové prosperity na poplatníky Izraele, protože jednou měsíčně pálí raketami na izraelská města, celkem prý vypálil od 1996 snad už přes 4000 raket.

Důsledky pro národní státy

Je to předznamenání důsledků pro národní vojska, kdy třeba Izrael musí vyvíjet stále lepší ochranné raketové systémy na ochranu svých měst a továren. Zřejmě to urychlilo celosvětový nástup laserových zbraní, které nejznatelněji vyvíjí právě Izraelci spolu s Němci a Američany, kdy laserová zbraň je na trvalý provoz 15krát levnější než přesná ochranná zbraň raketová (jenom cena eletriky).

Kromě toho vzniká scénář konfliktu na Středním východu, kdy Izrael se Západními mocnostmi bude časem upřednostňovat velký pozemní útok na odpaliště teroristů, aby na dlouho a ve velkém zabránil těmto raketám být vůbec odpáleny nebo aspoň znesnadnil jejich přesnost navedení na hustě obydlené oblasti. Tento krok nevyhnutelně povede k další eskalaci širokého konfliktu na Středním východě.

Hamas

Dalším nevládním aktérem je Hamás, palestinské islamistické hnutí odporu, které usiluje o islámistický stát palestinského obyvatelstva v Pásmu Gazy a který je proto hlavním zdrojem sváru arabů s Izraelem.

Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS)
nebo Islámský stát Levanty, dnešního Libanonu (ISIL)

Jsou skupinou sunitsko muslimských teroristů odvozených z al-Qaeda (Alkajdy) v Iráku 2006. Mají nejsilnější pozici v severním Iráku a Východní Syrii a snaží se rozrůstat i po severní Africe. Páchají útoky po celém světě, jsou proti všemu západnímu a snaží se zavládnout jako všemuslimští sjednotitelé na křehkém Středním Východě.

Libye

Kadáfí se také vlastně po Husajnovi považoval za všemuslimského sjednotitele. Po zničení Qaddafiho (Kadáfího) režimu v roce 2011 se tam převaluje moc střídavě mezi malými skupinkami radikálních islamistů jako např.: Al-Qaeda, Hamas, Boko Haram (zdrogovaní černoši), IRA (ano, britská IRA dnes dodává zbraně islamistům a s nimi je spojuje antisemitismus), Syrští vzbouřenci a Tuaregské milice (zafačovaní dědkové na velbloudech). Mají tisíce malých přenosných raketových zbraní odpalitelných jedním vojákem. Ačkoli mnohé jsou ještě od Sovětů a 40 let staré a velká část jich již byla zničena U.S./NATO nálety, přesto: "S raketometem na rameni, s turbanem na hlavě a pískem ve vousech se od nich šíří troufalá nesjednocenost po celém Středním východě a severní Africe."

Zdroje

https://www.iiss.org/blogs/military-balance/2019/12/non-state-actors-stand-off-weapons

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/non-state-actors/

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/non-state-actors/hezbollah/

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/non-state-actors/houthis/

https://www.arabnews.com/node/1733896/middle-east

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion