Naiza DU APFSDS

DU APFSDS
Pakistánské tankové střelivo z ochuzeného uranu

Naiza je 125 mm kinetické tankové střelivo typu APFSDS, tedy kinetické průbojníky s oddělitelným vodícím pouzdrem. Původně byly vyvinuty jako střelivo do tanku T-80UD pakistánské armády. Přes značné kontroverze uranových střel byly náboje Naiza vystavovány na veletrzích v letech 2001 a 2002. Tank T-80  je s nimi údajně schopen prostřelit 550 mm homogenní oceli (RHA), což však není mnoho. Vlastně je to polovina toho, co by na zničení tanku dneška potřeboval. 

V současnosti jsou APFSDS nejúčinnější protitankovou  zbraní, létají vysokými rychlostmi kolem 1800 m/s a vyžadují, aby tankové dělo mělo hladký vývrt. Cíl ničí pouze kinetickou energií, nenesou žádnou výbušnou nálož.

Ochuzený uran (tedy nikoli obohacený) je použit nikoli z důvodu radioaktivity, ale proto, že je to kov s nejvyšší hustotou. Při zásahu cizího tanku se oba dva kovy v mžiku roztaví a ten s vyšší hustotou se  protaví kovem s nižší hustotou (např. ocelí). Ke všemu navíc uran ještě  velmi rychle hoří,  takže rychlá expanze plynu uvnitř zasaženého tanku způsobí, že z tanků odskakují věže, jako když praskají plechovky se zavařeninou. Protipancéřový účinek je dosud nejsilnější známý na světě, ale je tu obrovská nevýhoda, že ochuzený uran je stále přece jenom trochu radioaktivní. Tanková bojiště tak budou navždy mírně radioaktivně zamořena nebo budou vyžadovat další úpravu k tomu,  aby se  půda dala případně využít.

Proto jsou současné konvenční projektily APFSDS tvořené už ne z uranu ale z wolframu, který je také velmi hustým kovem, nemá tak ničivé účinky na tank, zato je dražší, ale hlavně není radioaktivní. 

Zdroje

https://defenceforumindia.com/threads/main-battle-tanks-and-armour-technology.208/page-383

https://defence.pk/pdf/threads/naiza-depleted-uranium-round.28187/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6