Nag

Anti-tank guided missile
Indická ATGM (PTŘS)

Nag (v sanskrtu kobra) byla navržena indickou státní zbrojní organizací DRDO a vyrábí ji Bharat Dynamics Limited. Byla navržena pro výzbroj nových indických bojových vrtulníků HAL Rudra a HAL LCH. Vývoj započal 1988 a již 1990 letělo několik testovacích kousků. Od 2001 Nag vešla do sériové výroby.

Používá tandemovou HEAT hlavici (tvořící projektil tvarovaný explozí) schopnu prorazit pancíř o ekvivalentu 900 mm RHA.

Je zajímavá hned tím, že využívá dva raketové stupně. První booster na tuhé palivo a druhý udržovací motor na bezdýmný nitramin. Proč to? Napovídá to třem variantám doletu, která každá nese jiné jméno. Prospina s doletem 4 km, Helina s doletem 10 km a Sant s doletem 20 km. Rakety dosahují rychlosti 828 km/h. Navádění probíhá v střední fázi letu přes sledování tepelného obrazu cíle přes CCD se zdvojeným datalinkem, v terminální fázi letu již tepelně pomocí aktivního heat-seekeru (hlavice) ale také pomocí milimetrového radaru, což je ještě stále ve vývoji, ale udělá to z Nagy naprostou bombu na poli protitankových řízených střel.

Už tak je Nag druhu fire-and-forget, lock-on after launch ATGM. Bez údržby má životnost 10 let. Bohužel tam nejde o nic víc, než u skladování všech výbušin, že výbušina se časem molekulárně rozpadá a ztrácí vazebnou energii (potenciální sílu).

Časem by mělo být k mání pět variant pro pět typů odpalu. Jak tušíte, Helina je odpalována z vrtulníku, ale měla by být k dispozici i ručně odpalovaná MPATGM a také ony odpalované z letounů s pevným křídlem využívající milimetrového radaru s aktivním vyhledáváním. Pracuje se také na variantě NAMICA pro tank buster na bázi sovětského BMP-2, který vyrábí India Ordnance Factory Medak.

Během cvičných testů na ukázce indické síly 2010 se střela Nag NAMICA sama zaměřila na cvičný cíl T-55 ze vzdálenosti 5 km a následně ho zničila. Indové vkládají do vývoje tepelného i radarového naváděcího ústrojí střel Nag nezvyklou naději a úsilí, konec konců pomohou možná jednou i našim vnoučatům v boji pro Číně.

Nag se za letu řídí pomocí čtyř výklopných křídel a čtyř ocasních stabilizátorů. Největší ruch se točí kolem poslední verze SANT (Standoff Anti-tank Guided Missile), která je vylepšenou verzí Heliny s prodlouženým dostřelem na 20 km a s vlastním aktivním radarovým naváděním.

ATGM Nag už v indické armádě od 2010 začaly nahrazovat stávající ruské Konkurs a britské Milan.

Specifikace

Hmotnost 43 kg z toho 8 kg bojová hlavice; délka 1,85 m; průměr 20 cm; 

Zdroje

https://www.thehindu.com/news/national/drdo-defends-nag-missiles/article30118567.ece

https://www.defenceaviationpost.com/2020/05/can-the-prospina-atgm-rival-the-israeli-spike-the-us-javelin/

https://thediplomat.com/2019/07/indias-indigenous-anti-tank-missile-completes-multiple-trials/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus