NLAW / MBT LAW

Next Generation Light Anti-tank Weapon
Švédská pokročilá protitanková zbraň budoucnosti

Švédský Saab Bofors Dynamics navrhl NLAW 2002 a Thales se ujal její výroby od 2009. Britsko-Švédské kooperaci, resp. Britům tak konečně svitla naděje na pořádnou protitankovou zbraň nesenou jedním mužem a operovanou dvěma. Může být ready do 5 sec. MBT LAW odpaluje jeden voják z ramene. Střela letí podzvukovou rychlostí Mach 0,7.

Hlavní devízou však je konečně bezproblémové fire-and-forget navádění. MBT LAW je soft-launch system, který je vytlačen tlakem plynů v hlavni a zažehne motor až po nějaké době, takže neohrozí odpalujícího vojáka a lze ho používat v omezených prostorech, jako třeba v bunkrech.

Vzhledem k tomu že jde o zbraň na krátkou vzdálenost, navádění probíhá odhadem trajektorie cíle (predicted line of sight), kdy návodčí tři sekundy sleduje cíl a naváděcí elektronika spočítá odhadované místo setkání cíle se střelou (to následuje během sekund). Po odpalu se koriguje střela autonomně (spoléhá pouze na inerciální systém), odpalitel hlavně musí správně změřit vzdálenost, zda je cíl v dostřelu.

Střela útočí top-attackem shora, kde těsně nad tankem formuje projektil tvořený explozí.

Je nutno nezapomenout, že jde o zbraň krátkého dosahu podobnou střelám Milan, takže pro lesní skoro partyzánské operace operativců speciálních jednotek je výborná. V širších scénářích je ale nutno nasadit dalekonosnější zbraně s aktivním nebo SACLOS naváděním.

Že jde o zbraň vysoké kvality je poznat i podle uživatelských zemí: Střelám NLAW totiž věří nejen Švédsko, ale i Lucembursko, Finsko, UK a další. Jen UK jich chce ve výzbroji mít 20 000 systémů, takže MILANům konečně odzvonilo. Přitom skladovací doba po kterou NLAW vydrží bez údržby činí neuvěřitelných 20 let. Finsko také nahrazuje veškerý svůj arzenál dosavadních LAW, Apilas a Tow protitankových střel právě systémem NLAW.

V poslední době nacházejí v NLAW zalíbení i jihovýchodoasijské země počínaje Indonésií a Malajsií konče. Když už je o to takový zájem, zkusmo si jich 2018 pár koupilo i Švýcarsko, i když jejich terén (sám jsem tam leta žil) prakticky jakékoli krátkodosahové zbraně vylučuje. No a nesmí chybět Saudská Arábie, která ze zvyku koupí všechno, o co mají zájem vůdčí mocnosti.

Specifikace

Hmotnost 12,5 kg; délka 1,016 m;  průměr 15 cm; dostřel 20 m až 600 m až max. 1 km;

Zdroje

Oficiální:
https://saab.com/land/weapon-systems/support-weapons/nlaw/

https://saab.com/globalassets/commercial/land/weapon-systems/support-weapons/nlaw/nlaw.pdf

https://saabgroup.com/media/stories/stories-listing/2018-04/5-facts-about-saabs-nlaw-anti-tank-system/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone