NERA insert, spall liner

(Protitříštivé; spall liner; spaced armor)

U mnohých lehkých vozidel pro dopravu personálu se dočteme, že jsou vybaveny protitříštivými vložkami (spall liner). Pojem takto zní příliš nadneseně. Podstata věci se nezmění, když řekneme, že jde vlastně o kusy látky mezi vnitřní kapslí pro posádku a vnějším pancéřováním. NERA v tomto případě znamená Non-Explosive Reactive Armour.

Podoba protitříštivé vložky může konkrétně znamenat dvě tenké vrstvy lehkého kovu (hliník, titan), mezi nimiž je stlačená silnější vrstva elastického materiálu jako guma, tkanina (v různém poměru). Jde o obdobný princip jako u chlebové pochoutky. Tam jsou to dva tlusté krajíce chleba, mezi nimiž je jeden tenký. Při průstřelu vnějšího pancíře se stlačená vrstva rozpíná a vychytává střepiny vzniklé nadrcením pancíře. Takto nejen, že chrání posádku, ale mírně přispívá také k posílení odolnosti pancíře.

Je účinná zejména při průstřelu pancíře tanků a pěchotních vozidel projektilem tvarovaným explozí (shaped charge), který je náplní většiny ručně odpalovaných protitankových zbraní jako zejména RPG (rocket propelled grenade).

Zakreslený mechanismus účinku vypadá úplně stejně jako u explozivního reaktivního pancíře (ERA), akorát s rozdílem, že zdrojem síly, ženoucí nový materiál do cesty žhavému paprsku, je vlastní pružná síla stlačené gumy, která se po impaktu roztahuje, takže jde o paralelu k roztažné síle výbušiny u ERA.

Pokud se chce tento princip použít jako zastavující prvek hlavního pancíře, pak je nutno ho použít v mnoha vrstvách nad sebou. U několika tanků na přechodnou dobu skutečně byl použit "gumový pancíř" jako nouzové řešení, když nebyly dodávky materiálu hlavního pancíře (Oplot, Challenger, Arjun). Poté je u tanků někdy nazýván spaced armor (Leopard 2A5 – A7, jap. Type 10).

Pokud chtějí výrobci použít tento princip jako skutečný neenergetický reaktivní pancíř, pak je kolem toho celá věda, jako se vším:

Zdroj

https://defensepoliticsasia.com/nera-understanding-non-explosive-reactive-armour/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Papír snese všechno. - Novinářské úsloví,
podobně jako kuchařské: Prdel si to přebere.