Mummy / Mumie / Mumie
Klasická stránka mumií
Pod klasickým významem mumie rozumíme lidské tělo nebo části lidských ostatků, které jsou fyzikálními a chemickými vlivy ochráněny před biologickým rozkladem. K mumifikaci dochází přírodními vlivy nebo uměle lidskou činností a v drtivé většině případů aniž o tom mumifikovaný protagonista ví. Celoživotním sledováním dokumentárních stanic vím o jediném pouhém případu, kdy hlavní představitel mumifikace vědomě mumifikoval sám sebe. Jde o bezejmenného mnicha Tibetu, který dokázal sám sebe mumifikovat v k tomu určené papírové krabici, kde vrcholným projevem své meditace zemřel v poloze skrčence po několika týdnech pojídání pouze jehličí. Stálá atmosféra na jedné z hor Tibetu, nízký obsah kyslíku a pryskyřice z jehličí pak udělaly své. Cenu jeho mumie dnes o pár století později lze jen těžko vyčíslit.
Ze slovníku cizích slov se dozvídáme, že mumifikace je přeměnou organizmu do fosilního stavu rychlou dehydrací bez procesu zkamenění. Ačkoli zasvěcenci tak často nerozlišují, mumifikování a balzamování jsou podmnožinou konzervace. Například Leninovo tělo bylo v nezměněném posmrtném stavu spolu s těly třinácti dvojníků konzervováno. Mumifikace je udávána jako cesta umělé konzervace těl zejména ve starém Egyptě. Pro obzvláště zaujaté odkazuji na Wikipedii německou, která v němčině navíc odlišuje dva pojmy Mumifizierung a Mumifikation a zároveň osvětluje nepatrný předěl mezi oběma definicemi.
Po světě nalezneme nesčetně mumií, hlavně těch přirozených. Z nich nejzprofanovanější je bezpochyby Tutanchamon, dnes už jen starý plesnivý idiot. Zajímavé jsou však mumie z bažin, které se mezi léty 2016-18 těšily mezi mumiemi nejvyšší oblibě. Jen hvězdy vědí, jaké další druhy mumií přijdou do módy v budoucím období. Dědkové z doby kamenné nám díky kyselé půdě rašelinišť byli uchováni dodnes. Zajímavé jsou proto, že těla takto uchována nejsou tlustší než pár centimetrů. Kyselina z rašeliny vyluhovala vápník z kostí a to dovolilo celému tělu "lehnout".
Pulvis mumiae
Nebo také Mumia vera aegyptiaca byl kromě egyptských muzeí dalším způsobem, jak mumifikované egypťany zpeněžit ještě po smrti. Prášek z drcených mumií byl cennou substancí prodávanou v apatykách ještě v dvacátém století. Byl užíván jako afrodiziakum, hnědé barvivo, zdroj dehtu a pryskyřic, což si dnes z etických důvodů už můžeme pouze představovat.
Mrtvolinec pod městem
Podzemních center mumií je na světě kupodivu nepočítaně. Jejich výčet je sem zbytečné dávat, neboť jde prakticky o každé město. Proslulou je však Palermská hrobka kapucínů, kde pod zemí od šestnáctého století do dnes postupně leží ba i stojí přes dva tisíce úžasně vyšklebených mumií. Jejich škleb je hlavním lákadlem pro turisty a v průvodcích se praví, že nemá nic co do činění se způsobem smrti. Mumie zemřely přirozeným způsobem, a aby se do sklepení vešly, byly pochovány vestoje, přičemž jejich obličej se postupným odlivem tekutin z těla ve stojící pozici zvolna přetvářel. Proslulým mumificiérem zdejší hrobky byl ital Alfredo Salafia, jenž vyvinul do té doby revolučně účinnou směs na konzervaci těl, jejíž složení do své smrti utajoval. Mumifikovat sebe sama se mu jí však nepodařilo. Injektoval tehdy mrtvoly svým jedinečným mumificientem z roztoku formaldehydu, zinkových solí, alkoholu, kyseliny salicylové a glycerinu, který dnes zná každý zařízenější pohřební ústav. Jeho vrcholným dílem je až dodnes zachovaná mumie dvouleté Rosalie Lombardi, jež je z pohledu odborníků na mumie tak krásná, že by ji šlo v rakvičce používat jako dětskou panenku. Bohužel za poslední dvě desetiletí začíná chytat rafinovaný druh plísně, který je vůči Saláfiově směsi rezistentní. A tak ji každý měsíc pravidelně fotografují, aby se časosběrně zjistilo, zda ji nákladně přechovávat i nadále má vůbec smysl.
Etymologie
Pojem mumie sám naznačuje příbuznost s metodou mumifikace ve Starém Egyptu. Do latiny vešel pojem mumia skrz arabštinu ze staré perštiny. Ve všech případech znamená vosk nebo černou smůlu stromů. Ta se používala jako balzamovací substance u všech civilizací a existovala také pod rovnocenným názvem bitumen, ve kterém existuje např. v dnešní němčině. Šlo tedy o oblíbenost znění slova při přejímání do latiny. Dost dobře se mohl místo toho přejmout bitumen a dnešní mumie by potom všude na světě byly bitumiemi.
Mumie jako protagonista
Ve filmech a v PC hrách se často mumie vyskytují jako představitelé rolí. Vybavme si ony sešklebené tmavé mrtvoly, jež bez očí vykukují z poza svých pouzder z balzamovacích obvazů. Ve filmech jsou vždy ve svých útulných sarkofázích nalézány uprostřed výtečně osvětlených hrobek obklopeny vším tím zlatým luxusem za miliardy v dnešní měně. I typy těch nejmužnějších archeologických dobrodruhů ošleháni vlastními větry se po dětsku vyděsí, když vůdčí mumie začne procitat a všechny jí podřízené poblíž také. Mumii zpravidla zajímá odpověď na otázku: Kdo se to odvažuje rušit můj klid? Ve specializovaných filmech se sofistikovanými mumiemi, jako např. film Mumie, zajímají mumie i jiné otázky, jako třeba ovládnutí světa. V případě scénky Zdeňka Izera mumii ihned jakmile se probudí, nejvíc na světě zajímá, jestli ještě zpívá Vondráčková. Například jen o sáze filmů Mumie bylo do 2019 napsáno 620 článků a mumie obecně se vyskytovala v 27 filmech, kteroužto slávu ve filmech předčí jedině zombie. Pokud jde o mumii obvázanou, automaticky je zasazována do pouštního prostředí, pokud ne přímo do Egypta. Zde shledáváme učebnicový příklad toho, jak jedno místo světa takto charakteristicky definuje svoje nemrtvé, jako právě Egypt. Dá se říci, že Egypt celému světu ukradl podobu svých nemrtvých, podobně jako např. Rusko si pro zbytek světa přivlastnilo pojem východ.
Mumie jako druh nemrtvého
Mumie v PC hrách s nemrtvými pojednávajících se překvapivě většinou řadí k tužším nemrtvým vyšších schopností. Schopností v boji lze mumie vždy řadit až k obávaným mátohám. Takto jsou mumie zvěčněny např. hrou Gothic 3. Při vybavení si mumií na poušti, dodnes hráče přepadají obavy. Mumie zde byl druh pokročilého nemrtvého, který přišel na řadu až po všech těch pobitých kostlivcích a zombiích.
Jako všichni nemrtví, mumie je zákonně zlého přesvědčení. Co se jejího vzezření týká, je zatím pojímáno vysloveně konzervativně, v egyptském stylu, s obvazy. Často pro obvazy samotné nebývá mumii ani vidět do obličeje. Ačkoli by se mohlo zdát, že obvazy mumie svazují, právě naopak se mumie řadí k těm pohybově dovednějším a jejich pohyb umožňuje ledajaké bojové kreace v kontrastu třeba k zombiím, které by se mohly pohybovat volně, leč leckdy nemohou. Snad je takto podvědomě tvůrci ztvárněn onen rozdíl mezi tělesnou shnilostí zombie a svěží neporušeností tělesné kompozice u mumie. Zatímco většinu nemrtvých lze logicky vázat na nekromanta, tedy mága, který mrtvoly reanimuje, mumie jsou většinou logicky spjaty právě s místem výskytu, tedy pohřební komorou či pouští. Pokud ne přičiněním temného pouštního dávného božstva, mumie na poušti vznikají samovolně.
Mumie většinou třímají také možnost speciálního útoku na dálku. Pokud to není mrak kobylek, písku, či zeleného biologického jedu, pak alespoň liána z gázy.
Mumie v Diablu
V souvislosti s Diablem 2 si asi všichni vybavíme hordy mumií v katakombách pod pouštním městem (Radament a spol.). Na oficiální Diablo Wiki se k nim píše co jiného, než že jsou tužší obdobou počátečních zombií. Záludnost mumií spočívala v jejich nebezpečnosti i po své druhé smrti. Jakmile jste totiž nestvůru na bázi mumie uřezali zbraněmi a ta padla podruhé k zemi, mrtvola vybuchla a z jejího těla se uvolnil zelený sloup jedu, který v případě takových šesti mrtvých mumií kolem hráčovy postavy mohl znamenat smrt pouze sám o sobě. Byla tu tedy nutnost nosit s sebou antidoty a ty zbytečně snižovaly místo v inventáři.
V Diablu 2 byla tato postupka nestvůr na bázi mumie: Dried Corpse, Decayed, Embalmed, Preserved Dead a Cadaver.
Také obyvatelstvo Diabla některé své mrtvé na důkaz úcty balzamuje. Naplní je konzervační tekutinou, zabalí do zábalů, a pohřbí do mělkých hrobů pod pouští. Věří se, že tato prezervace poskytne mrtvým výhody v posmrtném životě. Po znovupříchodu Diabla a jeho podřízených do světa smrtelníků jsou mumie pod režií Mephista spojeny se zlovolnými démony a takto opět procitají. Je jim tím vštípena zášť vůči všemu živému. Silnější než za života nyní stojí zástupy mumií připraveny kosit živé smrtelníky v armádě nemrtvých a démonických bytostí.
Zajímavostí je, že Total War Warhammer, ačkoli disponuje dvěma fakcemi nemrtvých a dokonce se jedna z nich přímo jmenuje Tomb Kings a je situována na motivy starého egypta, žádná nemrtvá jednotka nesoucí mumii v názvu se v jejích armádách nevyskytuje!
Za určitý tribut mumiím by se dala považovat vysoce bizarní hra, která to má už v názvu: Strange Brigade. Dá se říci, že v ní nejde prakticky o nic jiného než o boj se zástupem nemrtvých v pouštním prostředí. Mumie a jiné nemrtvé kolegy zobrazuje tak kvalitně, jak jen současný herní hw dovoluje.
Zdroje a ilustrační obrazy
Mumie. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2019.
https://de.wikipedia.org/wiki/Mumie
Mumia. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2019.
https://de.wikipedia.org/wiki/Mumia
Alfredo Salafia. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2019.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alfredo_Salafia
Kapuzinergruft (Palermo). Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2019.
https://de.wikipedia.org/wiki/Kapuzinergruft_(Palermo)
Mummy. Fandom.com. Web. 2019.
https://diablo.fandom.com/wiki/Mummy
Mummy. Tvtropes.org. Web. 2019.
https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Mummy
Mummy. The Forgotten Realms Wiki. Web. 2019.
https://forgottenrealms.fandom.com/wiki/Mummy