Mokopa ZT-6
Air-to-ground anti-tank guided missile
Jihoafrická protitanková řízená střela pro vrtulníky Rooivalk
Vývoj ATGM Mokopa jihoafrický Denel završil teprve 2005. Mokopa byla od počátku navrhována pro odpaly z vrtulníků Rooivalk.
První verze využívá poloaktivního laserového navádění, kdy cíl musí být až do zásahu střelou ozařován paprskem buď ze zařízení odpalovače nebo někým na zemi.
Dále je tu ale varianta naváděná milimetrovým radarem aktivně.
A nakonec naváděná infračervenou elektrooptikou ve dvou pásmech vlnové délky.
Všechny varianty střel Mokopa mají schopnost zaměření před i po odpalu. Dovolují tedy naslepo vypálenou střelu pozemním pozorovatelem přilákat na cíl.
Mokopa byla testována na více odpalovacích platformách, jako hlídkové čluny a vozidla, ale zůstalo u vrtulníků. Také existuje varianta s průbojnou protilodní hlavicí.
Bojové hlavice všech Mokop jsou obligátně tandemové s tvarovanou náloží, nebo tříštivotrhavé. Je udáváno, že dokáže probít 1350 mm RHA po poražení reaktivního pancíře výbuchem menší hlavice z tandemu. To by představovalo dosud největší průbojnou sílu, jakou jsem u PTŘS popisoval. Neskutečné.
Západními znalci je navíc Mokopa považována za velmi přesnou zbraň s kruhovou odchylkou od cíle pouhých 30 cm ve vzdálenosti maximálního dostřelu! Ten je také nezvykle obrovský, při odpalu z Rooivalku dosah dělá celých 10 km. Má totiž speciální motor na tuhé palivo, které hoří pomalu a relativně bez kouře. Střela tak asi letí pomalu, zato ze všech nejdále!
Mokopa je tedy velice schopná a obávaná zbraň. Po embargu USA si Jihoafričané vyvinuli Hellfire vlastní. Dokonce bych řekl nejlepší mezi všemi kolegy napodobitelů Hellfirů, který samotné Hellfiry ve všech ohledech překonává! Nebyl by to Denel, jehož výrobky jsou pro africký trh zpravidla o 20% levnější, ale přesto dokonalé, jmenujme např. věhlasnou houfnici G6 Rhino, RG-35, vrtulník Rooivalk a mnohé další: Nyala, T5, RG41, atd, atd. Denel opět nezklamal. Jsem Mokopou tak nadšen, že bych zemřel nejraději právě jí zasažen.
Vedle Jihoafrické republiky používá Mokopy námořnictvo Alžírska na svých nových britských vrtulnících.
Specifikace
Hmotnost 50 kg ; délka 1,995 m; průměr 17,8 cm; dostřel 10 km; penetrace 1350 mm RHA;
Zdroje
Oficiální:
http://www.deneldynamics.co.za/products/missiles/anti-armour-missiles/mokopa
http://www.military-today.com/missiles/mokopa.htm