Modular Bridging System

Britský pojízdný mostní systém

Jak výrobce BAE Systems naznačuje, jeho mobilní mostní systém užívaný britskou armádou je nejrychlejším řešením pro překlenování mezer na světě. Na tomto poli soutěží s moderním německým mostním tankem Leguan na nějž nemá v žádném ohledu, ale Britové vždycky byli velkohubí a staromilští.

Modular Bridging System je ženisty využíván k znovuvytváření přechodů obtížného terénu pro armádní vozidla tam, kde byly vybombardovány nebo tam, kde nikdy nebyly. BAE Systems vyzdvihuje dvě přednosti: Mostní systém je tak lehký, že může být transportován vrtulníkem a zároveň má takovou nosnost, že po něm přejede i tank Challenger 2, čili ekvivalent šesti autobusů double decker. Mostní systém je konstruován vydržet 10 tisíc přechodů v nejhorších podmínkách počasí.

Samotný nosný tank mostního systému se jmenuje Titan. Z něj může být most připraven stejně jako složen do dvou minut, ve dne s méně, v noci s větší asistencí deseti vojáků. Samotné mosty existují podle délky ve třech variantách: Most jednoho vozidla je dlouhý 13,5 m, 16 m nebo 26 m, přičemž dva mohou být spojeny na 28,5 m, 34,5 m nebo 64,5 m kombinaci.

Britský mostní systém spočívá na čtyřech typech vozidel: Automotive Bridge Launching Equipment (ABLE), Tank Bridge Transporter (TBT), Bridging Vehicle (BV), Titan armoured bridge launcher.

Jelikož všechno britské poslední dobou enormně zastarává, je vyvíjeno pokračování tohoto britského mostního tanku pod názvem Project Tyro, které má vydržet až do roku 2040.

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/product/br90

https://www.armyrecognition.com/february_2018_global_defense_security_army_news_industry/bae_systems_has_successfully_demonstrated_its_new_military_modular_bridging_system.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví