Minuteman III LGM-30G (druhý palcát USA)

Intercontinental ballistic missile
Hlavní hrozba USA pro jaderné odstrašení

Třístupňová 18 metrů dlouhá, s doletem přes 13000 km, s jadernou hlavicí o síle až 335 kilotun. To je americká mezikontinentální balistická střela Minuteman III. Raketa tato je určena pouze k odpalům z podzemních raketových sil, je to tedy pozemní složka jaderné triády USA.

Minuteman III vstoupila do služby jako odvetná síla jaderného útoku již roku 1970. USA tehdy vyrobili 550 těchto raket, z nichž všechny podstupují dva testy ročně dodnes k ujištění, že střely fungují. V aktivním jaderném arzenálu USA se má v roce 2021 nacházet 440 střel Minuteman III.

Odhaduje se, že dnes renovované rakety obsahují jedno návratové těleso, tedy samostatně řiditelnou hlavici, která má mocnost dokonce 475 kt, což je zdaleka nejvíce, o kterých jsem kdy psal. Raketa má inerciální navádění s gyroskopickou kontrolu trajektorie, ta již byla dvakrát aktualizována a údajně poskytuje přesnost s odchylkou pouhých 200 m od požadovaného místa dopadu. Celá raketa váží skoro 35 tun. Rakety byly mnohokráte testovány s různými druhy pohonů, třeba prostřední stupeň na tekuté palivo, ale nyní jsou všechno opět klasické raketové motory na palivo tuhé. Nicméně raketa přecejen nese ještě další motor na tekuté palivo, který slouží pouze bočnímu dořizování trajektorie letu. Koncová hlavice manévruje pomocí vektorování tahu.

Rakety byly rozsáhle upgradovány do roku 2012, takže kolem 450 kusů jich má být nepřetržitě aktivní v jaderných silech až do roku 2030. Tyto rakety amerického letectva jsou údajně umístěny na třech místech v USA na raketových polích, kde jedno pole má nahusto postaveno 150 sil (silos).

Minuteman III byla první U.S. střelou jež obsahovala návratová tělesa (MIRV). Tyto hlavice nesou ony jaderné nálože a původně měla jedna raketa po třech hlavicích, což bylo v 2014 změněno. Od té doby má většina raket jednu hlavici, vysoce silnou a přesnou. Ve špičce rakety jsou kromě hlavic nesena tělesa podporující průnik vzdušné obrany nepřítele, jako radarové klamné cíle.

Poté co byly roku 2005 staženy rakety LGM-118 Peacekeeper, Minuteman III zůstává jedinou ze země odpalovanou mezikontinentální balistickou raketou Spojených Států.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/minuteman-iii/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Osamělost není nesnesitelná, když je mysl naplněna zápalem pro věc.
Percy Fawcett