MineWolf

Armoured mine-clearance bulldozer
Švýcarský vysoce automatizovaný odminovací buldozer

Švýcarská firma MineWolf Systems  se od roku 1998 zabývá výrobou strojů pro mechanické odminování a veškerou související ekonomickou a humanitární problematikou zaminovaných území. Jejich stroje se objevují v inventáři německé armády a byly úspěšně nasazovány například na zaminovaných územích  Bosny a Hercegoviny,  Keni a Libanonu.

Jejich hlavním produktem je stejnojmenné vozidlo Mine Wolf, odminovací to buldozer,  který je vyráběn ve variantách odstupňovaných podle velikosti (hmotnosti).  MineWolf jde na odminování mechanickým způsobem,  na principu cepu a sekačky. Buldozer vpředu vybavený rotačním válcem posetým řetězovými řemdihy skutečně připomíná píše středověký vraždící nástroj. Výrobce dodává svůj stroj zákazníkům kupodivu po malých várkách,  takže celkem 40 kusů MineWolfů střídavě slouží všude po světě, celkem ve výbavě 15 států všech kontinentů. 

Tímto způsobem MineWolf  dokáže vyčistit území  od protitankových a protipěchotních min v tempu 15 km2 za den. 

Jejich pokročilejší stroj MW330  byl vyvinut speciálně pro požadavky americké armády na odstraňování přísilničních bomb v Iráku a v Afghánistánu. Tento odminovač je součástí čtyřčlenné rodiny odminovacího buldozeru, z nichž největší MW370 je určen ke zvládání velkých minových polí rychlosti 30 km2  za den. Je poháněn vznětovým motorem DEUTZ o výkonu 367 koňů. Jako další příslušenství se k němu vyrábí modul vysokozdvižného vozíku, modul klasického pluhu a modul robotické paže. 

Jeho řetězy vlivem odstředivé síly při rotaci buší do země jako zběsilé, působí tlakem do hloubky  35 cm  pod povrch zemský a vydrží časté výbuchy min do síly ekvivalentu 15 kg TNT.  Stroj může také pracovat na dálku přes dálkové ovládání s dosahem 1000 m. MineWolf si sám počítačově spravuje povědomí o ploše a topologii území, na kterém pracuje, pomocí vlastního softwaru a GPS.

Zdroje

http://www.humanitarian-demining.org/2010Design/Tech_Neutralization01.asp

https://www.gichd.org/fileadmin/pdf/LIMA/MineWolfNewsletter01_10.pdf

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo šlápne do lejna, musí si umýt nohu.
africké přísloví