Milosh (Yugoimport)

Armoured Multi Purpose Combat Vehicle
Srbské bojové vozidlo třídy MRAP

Srbský Miloš 4x4 je obrněné vozidlo určené pro průzkum, velení a řízení, protipartyzánské a protiteroristické operace  a “Homeland Security” pro pořádkové jednotky Srbska. Vozidlo je z většiny produktem srbska a bylo odhaleno 2017.

Standardu MRAP dosahuje podlahou tvaru V s vrstvami plátů pancíře a ještě sedadly zmírňujícími energii výbuchů. Balistická ochrana vozidla je na úrovni 3 ve standardu STANAG 4569. Další může být přidána modulárním způsobem. Protiminová ochrana je levelu 2a a 2b. Dalším obranným prvkem je 6 tub kouřových granátometů.

Základem je samonosná korba a pokročilý systém převodovky a nezávislého zavěšení podvozku od irských Timoney a francouzských Texelis. Ty mají zaručit výbornou pohyblivost v takřka nemožném stržnatém terénu Balkánu i při maximální bojové hmotnosti 14 tun. Světlá výška auta je terénních 42 cm od země. Milosh dovede překračovat příkopy 0,9 m široké a bez přípravy se brodit hloubkou 1 metru. Samotnými pojezdovými částmi je vznětový motor Cummins s výkonem 300 koňů a rovněž americká automatická převodovka  Allison 3500SP. Vůz má dojezdové pneumatiky Tyron a systém centrálního huštění. Spolu dovolují vozidlu ujet ještě 50 km s všemi koly prostřelenými.

Standardně vozidlo uveze 8 vojáků, z nichž 4 sedí v kabině a 4 v odděleném prostoru pro výsadek. Vpředu mají k dispozici klasické čtvery dveře a výsadek větší dveře zadní s hydraulickou vyloďovací rampou ovládanou vozidlem.

Na palubě je samozřejmé vojenská výbava jako klimatizace, systém CBRN ochrany, moderní komunikační vybavení, velící a informační systém, vyhledávací radar pro pozemní i vzdušné cíle, noční vidění pro všechny členy posádky soustavou tepelných a denních kamer.

Výzbroj čítá především dálkově ovládanou zbraňovou stanici M15 s kulometem ráže 12,7 mm. Montovat lze ale i jiné věže s raketovými zbraňovými systémy protitankovými i protileteckými a také teleskopický stožár s výkonnějšími radary a speciálním zobrazovacím zařízením.

Zatím existují tři varianty vozidla: Průzkumná, návodčí dělostřelectva a protitanková se střelami Kornet.

V současné době vozidla Milosh využívá armáda a četnictvo Srbska a národní garda Kypru.

Specifikace

posádka 4+4; rychlost 110 km/h;

Zdroje

Oficiální:

https://www.yugoimport.com/en/proizvodi/armoured-multi-purpose-combat-vehicle-4x4-bov-m16-milosh

https://armadainternational.com/2017/02/new-yugoimport-4x4-fitted-with-timoney-and-texelis-driveline/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík