Milkor 4x4 APC (Milkor)

Armored personnel carrier
Jihoafrické netradiční střední pěchotní vozidlo

Jihoafrická společnost Milkor existuje od 1980 a původně se zabývala výrobou velkorážných revolverových granátometů.

2018 však vyráží na trh se svým čtyřkolovým lehkým transportérem personálu. Ten má splňovat požadavky pro ozbrojené složky afrického kontinentu, tedy rozhánění povstání, zdravotnická evakuace a dopravu personálu pod ochranou.

Základem vozidla je samonosná karoserie a komerční 4x4 podvozek. Vozidlo má vůbec vysoký podíl civilních dílů. Vyznačuje se velkým jednotným předním sklem. Záď může být přestavěna i na montáž těžší zbraně jako minometu nebo houfnice. Pohonem je vznětový motor Iveco s výkonem 176 kW dávající vozidlu maximální rychlost 110 km/h. Konstrukce je zvláštní svou absencí ocelového rámu, stěny jsou prý rovnou postaveny z pancíře. Také nemá postranní dveře, všichni členové obsluhy i výsadku nastupují do vozidla zadními dveřmi po hydraulické rampě. Vojáci prý ocení výjimečný prostor v kabině pro manipulaci s ručními přístroji, tohoto prostoru navíc je dosaženo právě absencí kostry.

Výchozí výzbrojí je 12,7 mm kulomet vzdáleně ovládaný ve střešní zbraňové stanici. Alternativou je samozřejmě granátomet od Milkoru.

Základní úroveň balistické ochrany je B7 proti průbojnému střelivu z Dragunova, ta může být dále zvýšena instalací kompozitního pancíře a neprůstřelných skel. Aktivní ochranou jsou čtyři tuby kouřových granátometů po každé straně auta.

Vpředu v kabině sedí velitel a řidič, vzadu je místo pro osmičlenný výsadek.

Výsadkový prostor je doplněn o vyloďovací rampu hydraulicky ovládanou vozidlem. Vnitřek vozidla je natolik flexibilní, aby umožnil konfiguraci vozidla na velitelskou, sanitní a policejní variantu.

Specifikace

Hmotnost 9,5 až 15 t; posádka 2+8; rychlost 110 km/h; dojezd 1000 km;

Zdroje

Oficiální: https://milkor.com/milkor-4x4-armoured-personnel-carrier/

https://www.armyrecognition.com/aad_2018_news_official_online_show_daily/aad_2018_milkor_from_south_africa_unveils_new_4x4_armored_vehicle.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nás je málo a vždy jsme se museli přikrčit na rozdíl od Američanů a Rusů, kteří odjakživa vědí, že ohřívají světovou polívčičku.
Radkin Honzák