Matador (Paramount)

Armoured, mine-protected vehicle
Jihoafrické vozidlo MRAP standardu

Jihoafrický Paramount Group vyšel na výsluní světa se svým vozidlem Matador 2008.

Se svojí prázdnou hmotností 10,8 tun a maximální 15,3 tun má docela vysoký podíl užitné zátěže typický pro jihoafrická vozidla. Pojme dva řidiče a 12 členů výsadku, jež chrání balistickou ochranou na úrovni STANAG 4569 level 3, tzn. proti pušce Dragunov s průbojným střelivem z 30 metrů. Protiminová ochrana je na neuvěřitelné úrovni STANAG 4569 level 4a a 4b, což je výbuch protitankové miny ekvivalentu 14 kg TNT pod podlahou a 21 kg TNT pod jedním z kol.

Matador pohání přeplňovaný vznětový motor Cummins ISBe4 o výkonu 300 koňů nebo německý diesel MAN s výkonem o něco nižším. Matadory se vyskytují ve čtyř nebo šestikolové variantě.

Matador, ač tomu název zrovna nenapovídá, byl navržen pro průzkumné a mírové mise. Je méně vhodný do zastavěných ploch než lehčí APC Marauder stejného výrobce. 

Dovoluje instalaci těžkých kulometů, středních kanónů a odpalovačů ATGM.

Hned od 2008 udělil Paramount svolení King Abdullah Design and Development Bureau v Jordánsku, kde si ho licenčně vyrábí pro svoje potřeby. Bohužel mám podezření, že jim Jordánci ukradli technologie. Vyráběn je také v Azerbajdžánu, a hlavně v Kazachstánu kde má v Astaně Paramount druhé sídlo a vyrobil zde například vozidla Arlan i božský Mbombe 8.

Matador plní řadu úloh jako: pořádkové vozidlo, transportér personálu, průzkumné vozidlo, zásobovací vůz a těžce obrněná ambulance.

Ač má vozidlo nesporné výhody, je nejlépe obrněné a je za africkou cenu, zájem o import projevili pouze Azerbajdžán, Jordánsko a Gabon.

Specifikace

Hmotnost 10,8 tun; posádka 2+12; rychlost 100-120 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální:
https://www.paramountgroup.com/capabilities/land/Matador/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Revoluce není žádný dýchánek.
Mao ce Tung