Marauder / Arlan (Paramount)

Armoured, mine-protected vehicle
Jihoafrické vozidlo MRAP standardu

Jihoafrický Paramount Group se vytasil se svým vozidlem 2008 a od té doby bylo vyrobeno 300 kusů.

Se svojí prázdnou hmotností 9,9 tun a maximální 15 tun má vysoký podíl užitečné zátěže tak typický pro jihoafrická vozidla. Pojme dva řidiče a 8 členů výsadku, jež chrání balistickou ochranou na úrovni STANAG 4569 level 3, tzn. proti kalachům ráže 7.62 s průbojným střelivem z 30 metrů. Protiminová ochrana je také na slušné úrovni STANAG 4569 level 3a a 3b, což je síla protitankové miny ekvivalentu 8 kg TNT.

Marauder pohání přeplňovaný vznětový motor Cummins ISBe4-300 o výkonu 300 koňů nebo německý diesel MAN D0836LOH s výkonem 240 koní. Maraudery se vyskytují ve čtyř nebo šestikolové variantě.

Marauder, ač tomu název zrovna nenapovídá, byl navržen pro průzkumné a mírové mise. Je vhodnější do zastavěných ploch než těžší APC Matador stejného výrobce. Pro svoji velkou užitnou zátěž přece jen nakonec dovoluje instalaci těžkých kulometů a hlavně ATGM.

Hned od 2008 udělil Paramount svolení King Abdullah Design and Development Bureau v Jordánsku, kde si ho licenčně vyrábí pro svoje potřeby. Bohužel mám dojem, že jim ukradli všechny technologie. Vyráběn je také v Azerbajdžánu, a hlavně v Kazachstánu kde má v Astaně Paramount druhé sídlo a vyrobil zde například vozidla Arlan i těžší.

O spolupráci zažádal dokonce i Singapur, což se velice divím, protože nač by perla východu potřebovala africké nízkorozpočtové vozidlo. Nicméně Singapur mu prý zapracoval hlavně na diferenciaci produktů (marketingu) a tak se dnes Marauder vyskytuje v řadě variant jako: pořádkové vozidlo, transportér personálu, průzkumné vozidlo, tanker, zásobovací vůz, nosič minometu a opravárenské vozidlo.

Poté se sesypali zájemci o import z středoasijských a afrických zemí jako Alžírsko, Azerbajdžán, Kongo, Jordánsko, Kazakstán, Malawi, Nigérie, Omán a Zambie.

Specifikace

Hmotnost 10-16 t; posádka 2+8; rychlost 100-120 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální:
https://www.paramountgroup.com/capabilities/land/marauder/

https://www.businessinsider.com/south-africa-marauder-armored-vehicle-2015-5

https://military.wikia.org/wiki/Marauder_(vehicle)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Odvaha je matkou pokroku.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren