Man HX (Man)

Heavy tactical truck 8x8
Hochmobile Logistikfahrzeuge

Těžký osmikolový náklaďák Man HX 77 je obdobně jako všechny zde popisované určen pro převoz těžkých nákladů při absenci silnic. Jako na vojenském náklaďáku se na jeho návrhu spolupodílel Rheinmetall. Návrh byl dokončen 2003. Vojenská rodina HX má více různých zástupců, které vrcholí transportérem tanků 10x10 s pěti řízenými nápravami. Celý kamion spočívá na ocelové kostře, která slouží mimo jiné jako pancíř. Takto by měl ochránit posádku vůči ručním zbraním a střepinám. Kabina je určena pro jednoho řidiče a další dva členy posádky. Možnosti balistické ochrany tím nekončí, protože díky modulárnímu přístupu je možno na kostru připojit přídavné pláty kompozitního pancíře. Náklaďák je navržen vézt 15 tun jakéhokoli nákladu.

K tomu ho pohání poněkud nadstandardně silný motor o výkonu 440-540 koňů. Man to zdůvodňuje právě celoocelovým rámem, na němž sedí kabina i zbytek vozidla, čímž se liší od civilních náklaďáků. Konstrukce je odolná nejen vůči poškození, ale také v čase. Měla by vydržet třicet let bez větších oprav. Vysoká společnost součástí všech zástupců v celé rodině HX od motoru, přes převodovku po kabinu je přesvědčujícím faktorem pro velké zámořské zákazníky, jako je Nový Zéland a Austrálie. Rheinmetall si nechal patentovat své řešení kabiny jako  Integrated Armour Cabin (IAC). Náklaďáky je možno dovybavit unikátním ALHS 17 - řešením automatizovaného nakládání a vykládání lodních kontejnerů.

Stroj neztratí trakci na 60% svahu s bočním náklonem 40%, dokáže se brodit vodou do 750 mm hloubky a se speciální přípravou až 1,5 m.

Objednávka z 2017 čítá jen pro Německou armádu přes 1000 kusů. Zámořské zakázky čítají 2 až 3 tisíce kusů pro Nový Zéland, Austrálii a UK. Zkratka stvořená jen pro tyto potřeby  RMMV neznamená nic jiného než Rheinmetall MAN Military Vehicles. Očekávají se další objednávky z Norska, Švédska, Arabských Emirátů a Vietnamu. Od 2005 do 2020 byla vyrobeno přes 14000 kusů.

Specifikace

Hmotnost 13 až 44 tun; posádka 1 řidič až 3; dojezd 483 km plně naložený; rychlost 100 km/h;

Zdroje

Oficiální:
https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/company/divisions_and_subsidiaries/rheinmetall_man_military_vehicles/index.php

https://www.defenseworld.net/news/26159/German_Army_to_get_1_000_new_Rheinmetall_Military_Trucks#.Xwnso3UzbsM

https://en.wikipedia.org/wiki/RMMV_HX_range_of_tactical_trucks

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6