MTVR (Oshkosh)

Medium Tactical Vehicle Replacement
Taktický náklaďák U.S. námořnictva a výsadkové pěchoty

Taktický náklaďák MTVR postupně prostupuje k širokému využití u U.S. námořnictva a U.S. výsadkové pěchoty od 2012. Výrobce Oshkosh Corporation dokončil jeho návrh už 2005. Má jediný účel - nahradit zastaralé vojenské náklaďáky M939 a M809 jedním typem. Ke konci roku 2013 ho bylo vyrobeno jen pro Spojené Státy přes 11200 kusů. Přitom ho začíná používat řada dalších armád, kupříkladu UK, Egypt a Irák.

Nový americký vojenský náklaďák splňuje zásadní požadavky: Je modernější, výkonnější, pojme více nákladu, představuje nízkou servisní náročnost, poněvadž jde o jediný typ vozidla.

MTVR je logistickou páteří U.S. jednotek. Můžeme ho vidět v nesčetných konfiguracích jako např.: tahač houfnic M777, polní tanker nebo nosič raketometu HiMARS. Jako takový má terénní znak náprav 6x6. Uveze 7 tun nákladu v terénu nebo 15 tun na pořádné silnici a dalších 11 tun může táhnout. Jako základ není obrněn, ale může být dodatečně opancéřován, stejně jako může být na střeše vyzbrojen kulometem až do ráže 12,7 mm. Samozřejmou výbavou je centrální kontrola tlaku v pneumatikách, klimatizace popřípadě CBRN filtrace vzduchu, naviják na tažení 9 tun. MTVR je slušně aeromobilní, lze ho přepravovat uvnitř letounů C-130 a větších, také vrtulníkem CH-53.

Pohon tvoří dvanáctilitrový vodou chlazený vznětový motor Caterpillar C-12 ADEM III s automatickou sedmistupňovou převodovkou Allison HD 4070P mající skvělý výkon 425 koňů.

Zdroje

https://www.military.com/equipment/medium-tactical-vehicle-replacement-mtvr

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel