Mosquito HMV AFV-420P (Panus Assembly)

Wheeled armoured personnel carrier
Thajský čtyřkolový transportér pěchoty

Thajský výrobce Panus Assembly CO., LTD odhalil svůj čtyřkolový transportér personálu teprve 2017. Ve skutečnosti má ale za sebou bohatou pokrevní linii, která sahá až ke starému americkému vozu Cadillac Gage Commando z války ve Vietnamu.

Tento nejnovější zástupce high mobility vehicle (HMV) Thajska bude jednou nasazen v protipovstaleckém konfliktu na jihu země, kde bují muslimové. Thajsko se na ně chystá někdy v příštích letech, kde vozidla Mosquito pojedou po boku tří zástupců osmikolových transportérů, jimiž Thajsko nyní disponuje.

Mosquito je však navrženo pro plnění následujících rolí: transportér personálu, velící stanoviště, patrola, průzkum a pro pořádkové jednotky. Nejnovější zástupce vykazuje nejvyšší podobnost se současným americkým V-100, avšak nabízí vyšší užitný prostor a zároveň vyšší ochranu. Ta sice stále odolá pouze ručním zbraním, ovšem výrobce klade prioritu na pohyblivost. Pancéřování tak dosahuje pouze 16 mm tloušťky vrstvené oceli.

Nutnou obsluhu tvoří posádka dvou až tří členů, kdežto vzadu je velký prostor pro bojový výsadek. Ten opouští vozidlo dveřmi na straně a dveřmi zadními. Jak je u asijských transportérů zvykem, také u Mosquita jsou postranní střílny pro ruční zbraně tak, že posádka může pálit kryta vozidlem ze svých útočných pušek - ideální pro potlačení rebelií.

Na střechu se nechá montovat vzdáleně ovládaná zbraňová stanice (RWS) s kulometem do 12,7 mm ráže nebo se 40 mm granátometem nebo s odpalovačem protitankových řízených střel. Po každé straně jsou na střeše tři tuby automatických zadýmovacích granátometů halících vozidlo během sekund do neprostupné mlhy v případě zaměření vozidla laserem.

O pohon se stará diesel motor Cummins ISMe-420 s automatickou převodovkou Allison 4500 SP. 420P zatáčí pomocí všech čtyřech kol.

Specifikace

Hmotnost 17 tun; délka 6,6 m; posádka 2 + 11; diesel motor 420 hp; rychlost 110 km/h; dojezd 800 km;

Zdroje

http://www.army-guide.com/eng/product6085.html

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=1173

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Portugalsku a Řecku je odborníkem ten, kdo pozná lokomotivu od umyvadla. V Německu je odborníkem ten, kdo chodil pět let řádně na univerzitu a pět let to praktikoval. To je rozdílné měřítko patentové teorie.
Karel Čada