Akeron (MMP)

Missile Moyenne Portée
Medium-Range Anti-tank Missile
Francouzská PTŘS

Panevropská ale francouzsko-britsko-italská (podle podílu vlastnictví) raketová agentura konečně vytvořila modernějšího nástupce obstarožních protitankových řízených střel MILAN, které sloužily 40 zemím světa po 40 let.

Program MMP započal 2009. Francouzům se tehdy zalíbil fire-and-forget přístup amerických Javelin, které zakoupili na zkoušku. Konec konců Británie, hlavní uživatel raket Milan, plně přestoupila na U.S. Javeliny.

Francouzi se naštvali a vyvinuli něco, co bude schopno zničit přesným zásahem jakýkoli pozemní cíl, bude naváděno automaticky, tedy způsobem fire-and-forget, a bude schopno být odpalováno v omezeném prostoru. K ničení pancéřované hrozby používá klasickou tandemovou kumulativní hlavici, pro případ pěchoty okolo ještě rozmetá do okruhu 15 metrů 1500 wolframovým střepin.

2013 byl návrh hotov a 2017 zaváděn do francouzské armády. Do 2025 by měly MMP ve velkých číslech nahradit všechny staré ATGM Milan, HOT a Eryx v nových francouzských vozidlech.

MMP budou operovat ve více módech, jako fire-and-forget, Man in the Loop přes optické vlákno, také jako Lock-on after launch s vyloučením přímého pohledu na cíl, ale bude potřebovat třetího vzdáleného navaděče, který je na cíl navede.

Navádění nejnovější páté generace MMP probíhá duálně přes infračervenou a viditelnou optiku, jež údajně dovoluje postřelovat jak teplé tak chladné cíle za všech podmínek počasí. Počítá i s termální kamufláží, která je zatím ve vývoji u některých pěchotních vozidel (od BAE). Aktivní tepelný vyhledávač není chlazený, což postrádá schopnost vůči letadlům, ale jde přece o protitankovou střelu. Navíc se tím ušetří hmotnost za tlakovou nádobu s chladícím plynem a navýší se tím bojová nálož.

Duálním přístupem má střela také “široké zorné pole”, takže dovede snadno sledovat více rychle se pohybujících cílů při letu k nim. Usnadňuje jí to přepínat zaměření po odpalu na jeden z nich. Jedna z variant střely má také TV kameru, která vláknovou optikou zprostředkovává obraz o cíli případně jeho zásahu jinou střelou. V případě rozhodnutí operátora mohou být letící ostré střely deaktivovány v letu, čímž se předejde civilním ztrátám.

Jinak jsou střely MMP schopny prorazit ekvivalent 1000 mm RHA klasickou tandemovou hlavicí s projektilem tvarovaným explozí nebo dva metry betonu. Její vnější parametry ji dělají dobře využitelnou jako ručně přenášenou a odpalitelnou zbraň, odpalovač sám váží dalších 11 kg, ovšem včetně trojnožky a baterie.

MMP zatím využívají pouze Francouzi a Katar, ale stala se inspirací pro vývoj nové indické ATGM.

Specifikace

Hmotnost 15 kg; délka 1,3 m;  průměr 11,5-14 cm; dostřel 5 km;

Zdroje

Oficiální:
https://www.mbda-systems.com/product/mmp/

https://www.defenseindustrydaily.com/mmp-frances-new-portable-anti-armor-missile-019729/

https://defpost.com/australias-airspeed-produces-first-launch-tube-mbda-mmp-anti-tank-guided-weapon/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln