MILAN ER
Anti-tank light infantry missile
Francouzsko-německo-britská protitanková střela
Milan ER jak tušíte Enhanced Range je nová generace pěchotní ATGM od panevropské agentury MBDA. Postarší střely Milan již jsou v zemích operátorů nahrazovány novějšími a sloužily v 40 zemích světa 40 let.
Ale i MILAN ER stále vužívá poloaktivního navádění s nutností stále sledovat cíl navaděčem (SACLOS). Poloaktivní korekce v navádění letu probíhá navíc po drátě. Díky tandemové kumulativní hlavici probije pancíř o ekvivalentu 1000 mm RHA.
Milan ER má sice navýšen dostřel, ale jen aby se neřeklo, z 2 km na 3 km. To je typicky britský suchý humor.
Ano, jde o very close combat operations, ale přezdívat medium range weapon system mu tedy nemuseli. Hlavní a jedinou výhodou je přenositelnost jedním mužem. Odpalovač má plně digitální rozhraní, poskytuje data nejen střelci, jako tepelný zobrazovač, sedminásobný zoom, indikátor azimutu, ale také např. identifikaci cílů. Spolupracuje se síťovým scénářem moderního digitálního bojiště což znamená předávání obrazu spojeneckým jednotkám a zároveň velení vidí, na co voják střílí. Jeho předností je řada výhod původních Milanů, která pro čtenáře není zase kdovíjak atraktivní. Jsou to: Nízké náklady na trénink a údržbu, nízké pořizovací náklady, snadnost používání a integrace do celků novodobých partyzánů. Všechny vlastnosti původních milanů zůstaly prý zachovány.
Původní MILAN vyvíjela Francie a Německo (MBDA) již v 70 letech. Do roku 2017 uviděly rakety MILAN nesčetná ostrá nasazení hlavně na Středním východě a v Africe.
1984 je odkoupila Velká Británie pod BAE a také Indie je vyrábí v Bharatské raketové továrně. Bylo celkem vyrobeno snad 10 000 odpalovačů a 350 000 řízených střel.
Raketa letí na tuhé palivo, roznětka je kontaktní. Odpalovačem může být i jednotlivec, nejčastěji však dvojice a byly montovány také na řadu vozidel různých zemí světa. Kde získala střela tak nejapné jméno? Milan je totiž francouzsky pták Luňák (také žádná těžká váha (takový lepší vrabec)).
Poloautomatické navádění probíhá tak, že lidský operátor sleduje světlici v zadku střely a přes drát koriguje směr jejího letu. Komunikace přes drát nese i neviděnou výhodu v odolnosti vůči radiorušení nebo klamným cílům (jiným světlicím). Ovšem například infračervené rušičky jako typicky Shtora z T-80 může lidského navigátora zmást a tím i střela netrefí cíl.
Osobně bych řekl, že Milan splnil svoji úlohu koncem studené války, ke fungoval výborně, nyní je čas předat žezlo důmyslnějším PTŘS. Řada afrických zemí a je jich mnoho, které stále používají sovětskou techniku, mohou vesele Milan používat i nadále.
Specifikace
Hmotnost 13-16 kg; délka 1,2 m průměr 11,5 cm; dostřel 3 km;
Zdroj
Oficiální:
https://www.mbda-systems.com/product/milan-er/