M9 ACE

Armored Combat Earthmover
U.S. obrněný buldozer

Vysoce pohyblivé vozidlo ACE je k dispozici U.S.  jednotkám v první linii pro úpravu cest a stavbu základen.  Jde o  obrněný buldozer vážící pouhých 25 tun ovládaný jedním členem posádky.  Síla pancíře je vládou utajována,  ovšem domníváme se, že bude vystupňována minimálně proti palbě z ručních zbraní a střepinám dělostřelectva,  tedy odhadem někde kolem NATO  standardu STANAG 4569 level 2. 

M9  buldozer/shrnovač  je  dokonce obojživelný. Volitelné vybavení po instalaci umožňuje plavat vodou. Lidskému operátorovi v uzavřeném módu poskytuje dokonce ochranu před prostředky hromadného ničení. K dispozici jednotkám byl dán 1986, aby mohl dělat úpravy terénu  při obranných i útočných operacích.  Pro svoji nerozměrnost a nízkou hmotnost je snadno přepravitelný vzduchem nejen pomocí letounů C-5,  ale také menších  C-130, C-141. 

Konstrukcí je ponejvíce ze svařovaného hliníku s klíčovými součástmi z oceli a odlehčením z aramidových vláken.  Kromě radlice buldozeru nebo rypadla a zástěry je vybaven elektrickým navijákem. Pro  maximální  účinnost prací má výškově polohovatelný hydropneumatický podvozek. 

Jeden každý ženijní  prapor americké armády  je zpravidla  vybaven 22 buldozery ACE. Celá U.S. armáda měla po roce 2000 447 kusů M9  buldozerů. Ty se samozřejmě nejvíce proslavily v operace Pouštní bouře. 

Ačkoli z vojenského hlediska nemá cenu vyzbrojovat stroj o jednom členu posádky,  právě práce v Iráku ukázala,  že pozdější varianty M9  musí být vybavený jedním členem posádky navíc a ten bude obsluhovat ochrannou zbraň v podobě 12,7 mm  kulometu nebo granátometu Mk 19. 

Specifikace

Hmotnost 24,4 t;  délka 6,25 m;  posádka 1; rychlost 50 km/h; 

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/M9_Armored_Combat_Earthmover?utm_source=pocket_mylist

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren