M993 carrier (TACOM)

Jedno z těch ikonických amerických vozidel, kterého bylo vyrobeno tolik kusů a historicky zastává v U.S. armádě tolik úloh, že se o něm prakticky nic nedočtete. V jeho případě obrázek řekne více než tisíc slov, příliš slov jsem o něm skutečně nenašel.

Jako takový je součástí už silně zastarávajících bojových kompletů, které jsou i 50 let staré a jsou z moderních armád vyřazovány, takže nedostatečný popis ani nevadí.

Je to pásový tahač/nosič těžké techniky, typicky dělostřeleckého raketometu M270 MLRS, stejně tak jeho vylepšené německé verze MARS. Němci ho přechodně využívali i pro supermoderní modul artilerie AGM Donar.

Vozidlo samotné náleží do rodiny pásových transportérů Bradley. Přesněji je to přímo holá pojezdová část vozidel Bradley spadajících do roku 1981. Jde o ten nejstarší Bradley bez elektronické převodovky s diesel motorem Cummins o výkonu 600 koňů. Vozidlo je schopno na rovině udržovat rychlost 61 km/h při dojezdu přes 480 km.

Kromě využití jako nosiče raketometu bylo hojně využíváno jako nosič protiletadlových systémů, ambulantní vozidlo, velitelské vozidlo a nepočítaně dílčích podtypů. Podvozek Bradley, tedy právě M993, byl vyvinut firmou Tank-automotive and Armament Command (TACOM) v Detroitu, v Michiganu. Vyráběn však byl prakticky všude po USA. Bojové komplety na jeho základně jsou aeromobilní pomocí letounů C-5 a C-17.

Byl importován řadou evropských armád, z nichž největší operátoři byly Spojené Království, Německo, Francie a Itálie mezi léty 1983 až 1995. Jako tahač/nosič je nahrazován různými vozidly, v americké armádě ponejvíce kolovými náklaďáky Medium tactical vehicle (MTV).

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/m270.htm

https://warriorlodge.com/pages/bradley-fighting-vehicle

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři