M88A2 Hercules

Recovery Vehicle
Americké vyprošťovací / opravárenské vozidlo

M88A2 Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift and Evacuation System (HERCULES) od BAE Systems se pyšní titulem těžkého vozidla s nejnižšími provozními náklady, které je schopno pohnout se sedmdesátitunovou vojenskou technikou. Hercules byl objednávkou americké armády na něco, co by bylo schopno z nouze vyprošťovat těžké tanky Abrams. Hercules má spoustu robotických paží a dalších zařízení, takže je schopen provádět řadu kritických oprav vozidel přímo v poli.

Hercules se ve velkém používal v operaci Iraqi Freedom a mimo to byl použit také ke stržení Saddámovy sochy 2003. Když ho poblíž viděli v akci Egypťané, objednali si ho také.

Hercules znamená pokračování svého předchůdce M88A1 pocházejícího z roku 1961 (!). Naštěstí verze A2 je modernizována a pochází z roku 1997. S A1 má společnou většinu součástí, ovšem vylepšený brzdný systém, řízení, výkonnější elektrický zdroj a výkonnější motor. Má naviják schopný táhnout 63,5 tuny na 85 m dlouhém laně. Jeho zdvižné rameno unese 35 tun. A tažný výkon je o čtvrtinu silnější než u verze A1. Tím údajně představuje šampióna mezi speciálními tanky světa, ovšem v BAE Systems jsou velkohubí a zase tolik bych jim nevěřil.

Vozidlo řídí tříčlenná posádka, pro niž vozidlo představuje mj. balistickou ochranu proti palbě z ručních zbraní a střepinám dělostřelectva. Poskytuje posádce CBRN ochranu a automaticky odpalovanou sestavu zadýmovacích granátometů. Je odolný vůči nášlapným minám a má ochrannou zbraň v podobě 12,7 mm kulometu s 1300 náboji.

Hercules je nově poháněn dvojitě přeplňovaným AVDS-1790 diesel motorem s 1050 koňmi, má také dodatečný zdroj elektrické energie nezávislý na hlavním motoru. Přes všechny brutální výkony si to po silnici hasí neuvěřitelnými 40 km/h(!).

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/product/m88a2-hercules-recovery-vehicle

https://www.army-technology.com/projects/herculesrecoveryvehi/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích