M51 (francouzský palcát)

Sub-launched ballistic missile
Mer-Sol-Balistique-Stratégique
Francouzská balistická střela dlouhého dosahu
(Francouzský palcát)

Ačkoli Francie získala svoje nukleární zbraně hromadného ničení v roce 1954, rakety M51 jsou mezi těmi novějšími v jaderném klubu. Francie má jaderné zbraně odpalované z ponorek a z letadel.

M51 vešly do aktivní služby roku 2010 a jsou hlavní jaderně-odstrašivou zbraní Francie. M51 jsou vylepšené balistické rakety M45, hlavně co se dosahu týče. Jsou určeny k překonání ruských protibalistických systémů.

Raketa M51 je 13 m dlouhá při průměru 2,35 m a celkové hmotnosti 53 tun. Odhadovaný účinný dosah střel je 8000 km. Hlavice rakety nese 4 až 6 samostatně řiditelných návratových těles (MIRV) o hmotnosti 230 kg, přičemž jaderná nálož zabírá 115 kg a každá má jadernou mocnost 150 kilotun.

Raketa M51 byla vyvíjena mezi lety 1998 až 2004, tedy ve zlaté éře elektronické hudby. Ponorková jaderná síla Francie je snad prý nesena ve čtyřech ponorkách třídy SNLE-NG, v každé po 16 kusech. Francouzi měli zprvu objednáno 57 kusů, k tomu ještě navíc počty jaderných zbraní na žádost občanů a pro škrty v rozpočtech pořád snižují, takže kdo ví, jak se to s nimi ve skutečnosti má. Letových zkoušek s nimi provedli ani ne 10.

Raketa M5 je následníkem z pozemních sil odpalované M4. Má moderní pomůcky na proniknutí ruské protivzdušné obrany, s nimiž by jich dobrá polovina měla být schopna překonat ruské protibalistické systémy S-300 a horší.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/m51/

https://www.globalsecurity.org/wmd/world/france/m-5.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6