M4 (Kalyani)

Multi-purpose armoured vehicle
Indické víceúčelové obrněné terénní vozidlo

Počátkem 2021 indická armáda zavdala požadavek továrně Bharat Forge z indické Kalyani Group na výrobu nezveřejněného počtu středních obrněných vozidel M4. Indická armáda tato vozidla již testovala a vidí jako ideální pro obrněný transport jednotek v těžkém terénu a v regionech s velkou nadmořskou výškou.

Jak by také ne. Ono totiž Kalyani M4 se dá považovat za čtyřkolový prototyp slavného a používaného vozidla Mbombe od jihoafricko-kazachstánských Paramount Group. Zde je seznat indická tradice, kde čtyřkolová vozidla její armády patří mezi ta nejlépe obrněná na světě.

Vozidlo využívá sice samonosné karoserie, ale s inovativním přístupem ploché pancéřové podlahy. Je uvedena boční ochrana proti přísilničním výbušninám, která by měla vydržet výbuch ekvivalentu 50 kg TNT.

Vozidlo váží 16 tun, a je určeno převážet posádku osmi členů nebo 2,3 tun nákladu. Balistická ochrana je zatím nezveřejněna, ale bude rozhodně úctyhodná, jak lze odhadnout z boční odolnosti proti IED. Navíc i všechna skla jsou odolná natolik, že musí vydržet zásah z protimateriálové pušky.

Kromě schopnosti jízdy extrémním horským terénem má M4 od Kalyani také vysoký rozsah provozních teplot, od -20 do 55 °C. Dovede se brodit úctyhodnou hloubkou 90 cm vody. Samozřejmostí jsou dojezdové vložky v pneumatikách. Do výbavy patří i kamerový systém asistence stroje řidiči, klimatizace a filtrační zařízení pro CBRN ochranu.

Pohání ho přeplňovaný vznětový motor konstruovaný na výkon 465 koňů. Pokud je platný údaj o maximální rychlosti 140 km/h a dojezdu 800 km, pak při osmičlenné posádce a ochraně zhruba na levelu 4 půjde o jedno z úplně nejlepších obrněných vozidel na světě (kterých je v Indii a Pakistánu už víc).

Zdroje

https://www.africanmilitaryblog.com/2021/02/indian-army-orders-kalyani-m4-4x4-armoured-vehicles

https://gaadiwaadi.com/check-out-kalyani-m4-the-new-addition-to-indian-armys-garage/ 

https://www.defenseworld.net/news/29025/Bharat_Forge__Paramount_Group_to_Produce_Kalyani_M4_Protected_Vehicles_in_India#.YFgqesQo9zE

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

U lidí kdož slibují aniž by měli v úmyslu dodržet slovo, zpravidla posléze zjistíte opakované kriminální jednání.
Fr. Koukolík