M4K MPRV (MPG)

Partially Mine-Protected Recovery Vehicle
Turecké vyprošťovací vozidlo částečně minám vzdorné

Návrh nového kolového vyprošťovacího vozidla turecké armády byl dokončen 2020 a od ledna 2021 je má výrobce Machinery Production Group začít dodávat do armády. Firma MPG sídlí v tureckém městě Konya a jelikož jako tuzemský výrobce je koronavirem jen málo postižen oproti distribučním řetězcům zahraničních dodavatelů, má od tureckého ministerstva zbrojního průmyslu pokyn dodávat vozidla M4K vojsku rychle a nerušeně (zatím pouze 30 kusů).

Vyprošťovací vozidlo M4K je v osmikolové konfiguraci podvozku a váží 46 tun. Vychází z transportéru tanků Seyit. Jako takové má být vhodné do většiny terénu. Je určeno k vyprošťování kolových vozidel a obecně k tažení, tlačení, zvedání a k úpravám terénu ve své hmotnostní kategorii.

Do kabiny je možno usadit 4 pasažéry, kterým poskytuje jakousi ochranu vůči minám a nástražným bombám a také balistickou ochranu prý i vůči kinetickým průbojníkům menších ráží. S plnou výbavou a posádkou je schopné dosáhnout slušné silniční rychlosti 80 km/h.

K jeho standardní výbavě patří systém automatického hašení požárů a potlačování výbuchů uvnitř vozu. Posádka je chráněna před účinky zbraní hromadného ničení CBRN systémem. Dále jsou zde ochranné prostředky radioelektronického boje a vzdáleně ovládaná zbraňová stanice Sarp od tureckého Aselsan. Centrální ovládání tlaku v pneumatikách je zde nutností pro stabilitu v měkkém terénu.

Základní balistický pancíř, jímž je kabina obalená, ochrání pouze vůči účinkům ručních zbraní (do ráže 7,62mm). Odolnost protiminové ochrany zatím není známa. Teleskopický jeřáb ze třech lanových součástí dokáže zdvihnout těleso těžké 25 tun ve vzdálenosti 7 metrů od vozidla.

Vozidlo je poháněné vznětovým motorem o výkonu 600 koňů s automatickou převodovkou.

Zdroje

https://militaryleak.com/2020/08/13/turkish-army-receives-new-batch-of-m4k-partially-mine-protected-recovery-vehicles/

https://www.c4defence.com/en/turkish-armoured-vehicles-trust-to-domestic-recovery-vehicle/

https://www.c4defence.com/en/turkish-armoured-vehicles-trust-to-domestic-recovery-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Neznělo to jako kulomet, ale jako když se trhá plátno.
MG 42