M1147 Advanced Multi-Purpose Round (Northrop Grumman)

Advanced Multi Purpose (AMP)
Americké víceúčelové tankové střelivo

M1147 od amerického výrobce vojenských letounů Northrop Grumman z roku 2020 má být novou generací 120 mm střeliva pro tanky Abrams M1A2.  Jde o náboj tříštivý,  jenž má za úkol zvýšit paletu použití pro hlavní zbraň tanku. Tyto nápoje po uvedení do výzbroje mají být jednotným nástupcem pro mnohé starší  (M830, M830A1, M908 and M1028). Vyrábí je American Ordnance in Iowa. 

AMP si má  udržet vysokou účinnost proti lehce pancéřováním cílům, také proti bunkrům, respektive při snižování jejich obrany a překážek.  Střelivo má schopnost airburst  se  submunicí proti personálu do  vzdálenosti 2 km, ale také schopnost prorazit betonové zdi 20 cm tlusté. AMP si udržuje vysokou odolnost vůči elektromagnetickému rušení,  čímž adresuje  standard HERO (Hazard of Electromagnetic Radiation to Ordnance). 

Hlavní požadovanou schopností AMP je schopnost snižovat sílu opevnění výbuchem stojíc těsně před ním,  čímž se dříve vystavovali riziku předsunutí ženisté,  kteří by se nejdříve museli dostat do nepřátelské budovy a umístit zde nálože po starém způsobu. AMP tedy usnadňuje vstup do budov. 

Střelivo 2021 zatím prošlo testováním U.S. armády na insenzitivní munici,  tedy bezpečnost skladování při požáru a zároveň splnilo test účinnosti proti pancíři a betonu.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Genialita je neomezená schopnost šetřit námahou.
Sherlock Holmes