Loitering weapons/munition

Vyčkávací munice

Poměrně nic neříkající název vyčkávací munice je rázem jasnější,  poznáme li také jeho přezdívky v angličtině (suicide drone or kamikaze drone). Loitering munition tedy krouží nad poměrně malou oblastí nad cílem, kterou později může zasáhnout, přičemž útok proběhne dlouhou dobu poté, co se zbraň dostala do vzduchu. 

Takováto munice nebo spíše  zbraně krouží nad cílem, snímá a vyhledává cíle zcela autonomě. Dokáže tedy lépe  zacílit na  dříve  ne tak dokonale jasný cíl  a v případě, že ho nenajde, může útok zcela vynechat.  Jinak naopak dovoluje lidským operátorům krátké reakční doby při postřelování aktivně se skrývajících cílů.

Vyčkávací zbraně v podobě bezpilotních prostředků (dronů) svým způsobem operace zapadají někam mezi  řízené střely s plochou dráhou letu a bezpilotní bojové letouny. Od obou se odlišují jednak tím,  že jsou navrženy pro dlouhý pohyb nad cílem,  ale zároveň jsou určeny k vlastnímu  zničení, pokud  jsou plně využity. 

Myšlenka na vyčkávací zbraně sahá už do 80. let pro potlačování nepřátelské  protiletecké obrany. V roce 2017 se vědělo o 14 zemích světa, které je využívaly. Jelikož se povahou částečně blíží smrtícím autonomním zbraním,  bývají často terčem etických  úvah a mezinárodních  lidských práv.

První byla izraelská Harpy  od Israel Aerospace Industries.  Ta sloužila právě potlačení nepřátelské protiletecké obrany tím,  že se  autonomně rozhodla řízeně spadnout s trhavou naloží na nepřátelský radar,  hned potom, co ho nepřítel zapnul. Tím Harpy  způsobila mezinárodní debatu v OSN.

Harpy  měřila na délku 2,7 m,  vážila 135 kg,  byla poháněna Wankelovým  motorem, který jí skýtal maximální rychlost 185 km/h a bojový dolet 500 km. 

Země, které dnes nepokrytě vyčkávací zbraně používají nebo se je snaží tajit,  jmenujme  Čínu,  Indii,  Turecko,  Izrael,  Jižní Koreu,  USA, Velkou Británii a časem budou přibývat další. 

Současné exempláře,  které si rychle získávají věhlas,  jsou například.:  Fire Shadow Loitering Munition, Harop Loitering Munition System, Green Dragon Mini Loitering Munition System, 

systém Hero, UVision. 

A proti nim vznikají pochopitelně stále nové snahy,  jak jejich problematiku zcela utišit. 

Zdroje

https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/cdl-systems/fire-shadow-loitering-munition.html

https://www.iai.co.il/p/harop

https://www.owlapps.net/owlapps_apps/articles?id=53703349&lang=en

https://uvisionuav.com/main-products/

https://www.thedrive.com/the-war-zone/39209/a-group-of-israelis-secretly-built-and-tested-suicide-drones-for-an-unknown-asian-customer

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví