Leguan Panzerschnellbrücke

Panzerschnellbrücke LEGUAN
Německýmostní tank Leguan

Leguan je mostním tankem na podvozku Leopard-2 od výrobce německých tanků Krauss-Maffei Wegmann. Jako klasický mostní tank slouží k pomoci v překonávání překážek vlastním jednotkám přímo v bojovém prostoru, aby nedocházelo k zbytečným prostojům. Mostní tank musí dokázat operovat s prvosledovými jednotkami a přemosťovat překážky (tedy nejen řeky) v řádu minut. Do německé armády se má v objednaných počtech dostat do 2021. Jeho mostní systém je zdokonalením mostního tanku Biber.

Mostní systém sám je přeložitelný i na jiná nosná vozidla. Most ze slitiny hliníku má šířku 4 m a při plném rozložení délku 26 m, při hmotnosti 10,5 tun. Dovoluje přemostění strží a vody ve standardizované šíři 24 m. Tanky je možno zkombinovat do překryvného spojení. Maximální hmotnost přejíždějících vozidel je 72,6 tun pro pásová a 83,5 tun pro kolová vozidla. Díky modernímu nočnímu vybavení pro měření vzdálenosti a tepelnému zobrazování je možno rozvinovat mosty i v úplné tmě. Kromě rychlého přemosťovacího určení, lze zařízení Leguan pospojovat pomocí pontonů do plovoucích mostů delších rozměrů. Leguan je také schopen nést a rozkládat dva čtrnáctimetrové mosty místo jednoho dvaceti-šestimetrového.

Proces rozložení probíhá horizontálním postupem při zachování značně nízké siluety tanku, což je výhodou oproti starším mostním tankům. Proces pokládání je díky elektronickému řízení proveditelný jedinou osobou a trvá podle délky mostu 6-8 minut. Most je složen zpět za 7 minut.

Kromě Německa je v používání Spojených Států, Belgie, Finska, Malaysie, Singapuru, Norska, Řecka, Jihoafrické Republiky a Turecka (s drobnými odlišnostmi v most-pokládajícím systému). Ten je přenositelný na jiná nosná vozidla podle armád jednotlivých států, tedy konkrétně jde o podvozky M1 Abrams, Leopard 1, Leopard 2 a PT-91. Připravuje se varianta podvozku tanku M60 pro Španělsko a varianty na kolových podvozcích německého MAN a finského SISU.

Připravuje se také následník Panzerschnellbrücke 2 se třemi 14 m mosty. Pro zaučování personálu je tank dodáván s výukovým počítačovým simulátorem. Prostě německá práce.

Takže nezbývá než dodat, že nejen právě mostní tanky dokazují špičkovost německé techniky.

Zdroje

<https://www.kmweg.de/aktuelles/spezial/brueckenlegesystem-leguan.html>

<https://de.wikipedia.org/wiki/Panzerschnellbr%C3%BCcke_Leguan>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Portugalsku a Řecku je odborníkem ten, kdo pozná lokomotivu od umyvadla. V Německu je odborníkem ten, kdo chodil pět let řádně na univerzitu a pět let to praktikoval. To je rozdílné měřítko patentové teorie.
Karel Čada