Lafetace
Lafetace, lafeta
Gun carriage
Lafette
Pojem pocházející z francouzštiny 15. až 16. století znamená upevnění nějaké střelné zbraně za účelem zvýšení její stability. V dnešní době se o lafetaci hovoří především ve smyslu montáže zbraně na nějaké vozidlo, letadlo, loď, pevnost... Palba je potom přesnější než při nelafetované střelbě.
První lafeta se zřejmě objevuje u našich Husitů ve století čtrnáctém, i když se jí asi říkalo jinak. Byly to dlabané dřevěné masívy pro ukotvení děl na zem. Až v 19. století se cele používá ocel a takové lafety umožňují již na dnešní poměry dost dobrou manipulaci se zbraní, volitelný náměr hlavně, případně transport na kolovém podvozku.
Špičková lafetace zbraní moderních tanků a bojových vozidel pěchoty umožňuje rychle mířenou avšak přesnou palbu i na vzdálenosti 5-10 km (podmilimetrová přesnost míření). Značného zmírnění účinku zpětného rázu je dosahováno často v kombinaci s hydropneumatickými podvozky vozidel.
Německy psaná Wikipedia hovoří i o jiných jevech, které by se za lafetaci daly označovat: Např. lafetované zubařské křeslo či operační stůl, lafetace transportních kontejnerů na dopravní prostředky, lafetace rakví do pohřebáků či na žebřiňáky při smutečních průvodech, lafeta s klíčem zasunuvší se do trezoru a podobně.
"Kdyby měli Rusáci tenkrát Brežněva lafetovaného, neřachl by jim do hrobu!"
Zdroje
Lafette. Wikipedia Die freie Enzyklopädie. Web. 2017.
<https://de.wikipedia.org/wiki/Lafette>
Gun carriage. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_carriage>