Ladar, Lidar
Laser RADAR (LAser Detecting And Ranging)
U přesně naváděných zbraní mocného úderu se pro mapování reliéfu pod raketou používá mimo jiné laserový radar (Ladar, Lidar). Princip je s rádiovým radarem stejný, jde pořád o aktivní vyzařování elektromagnetické energie, pouze s rozdílem vyšších kmitočtů, tedy kratších vlnových délek. Proto se zařízení typu ladar vyrábějí velmi malá v řádu desítek centimetrů. Umožňují přesně zmapovat blízký 3D povrch, čehož je využíváno např. při automatizovaném přistávání vrtulníků. Ladar velikosti kolem 10 cm se vejde do těla řízené střely, kde působí pro její přesné koncové navedení.
Nevýhoda ladaru je ve velké atmosférické atenuaci (v útlumu energie atmosférou). Ladarové naváděcí soustavy proto nejsou nijak dalekého dosahu, max nějakých 10-20 km. Mimo atmosféru by však byl jeho dosah stovky kilometrů. Rozsah vlnových délek bývá v řádu 1 µm až 10 µm.
Ladar díky svému přesně definovanému kmitočtu a Dopplerovu jevu podá výsledné snímky rovnající se černobílým fotografiím, avšak jsou to přesné 3D obrazy prostředí. Měření vzdáleností pomocí ladaru je zřejmě nejpřesnější vůbec.
U supermistrovských autonomních zbraní, jako byl třeba až příliš dobrý (a tedy zrušený) LOCAAS, se ladar používal k algoritmickému rozlišení cílů v reliéfu a dokonce k identifikaci vozidla podle jeho obrazu, přirovnáním k předem definovanému obrazu v databázi.
Při vývoji U.S. ladarových zařízení se zaznamenávaly snímky vozidel v terénu ve všech klimatech světa a výzkumné laboratoře amerických vzdušných sil posléze zdokonalovaly algoritmy, aby se ladar nechal využít u autonomních zbraní budoucnosti (LOCAAS bohužel značně předběhl dobu).
LiDAR
Méně přesný kolega ladaru se nazývá Lidar (Light Detecting And Ranging) nebo (Laser imaging, detection, and ranging). Ten je využíván v tvorbě vysoce přesných výškových map ve všech vědních oborech, které mají v názu GEO, dále v seismologii, lesnictví a ve fyzice atmosféry. Bude využíván v řízení autonomních vozidel, při přistání na Marsu, k sledování migrace zvěře v přírodě, při řízení dopravy a tak různě.
Zdroje
https://www.sensorsinc.com/applications/military/ladar
https://www.dst.defence.gov.au/innovation/laser-detection-and-ranging-ladar
Wikipedia