LSV (Ashok Leyland)

Light Specialist Vehicle 4×4
Indické výkonné víceúčelové speciální vozidlo

Ashok Leyland, pod vlajkou Hinduja Group je jedním z největších dodavatelů kolových vozidel pro armádu Indie. LSV4x4 bylo poprvé k vidění 2018. Je konstruováno pro drsný terén a všechny nálady počasí.

Pozornosti neunikne, že jde vlastně o čtyřkolový pancéřovaný tahač.

Této všestranné platformě by měly být vlastní mise jak průzkumu, patroly, a převoz týmů rychlé reakce, tak potlačování vzbouření a doprava vojáků přímo na bojiště. Snad jako jediné svého druhu je pancéřováno ze čtyř stran, avšak jen na úrovni STANAG 4569 level 1. Pancéřovaná kabina pojme 4 vojáky.

Pohon zajišťuje přeplňovaný vznětový šestiválec o výkonu 108 koňů s pětistupňovou převodovkou. Hmotnost náklaďáku je 5,5 t, z čehož 1 t se bere jako užitečné zatížení.

Dále o něm mnoho známo není. Snad jedině, že do horského terénu má elektronicky řízené centrální vzduchové zavěšení a díky němu měnitelnou výšku jízdy. Náklaďák je postaven kolem robustního polohovatelného rámu, takže v nouzi nejvyšší může dosáhnout hmotnost stroje maximálních 8 tun. Dále je vybaven centrálním huštěním pneumatik, což je v horském ostrém kamenitém terénu nezbytné. Vpředu má posílené pláty a sklo je pro vyšší odolnost rozděleno na dvě části, aby mohl bez velkého braní ohledů projíždět masou povstalců. Vpředu má naviják na tažení velmi těžkých objektů.

Další elementy mohou nastoupit podle potřeb mise, jako water tanker s 360° přehledovým systémem kamer kolem vozidla. Stejně tak stanice střelce rovněž rotující v plném úhlu, která může být využita i jako věž radaru nebo pátracího světlometu. Tento rotační pohyb může být z vnitřku ovládán elektronicky nebo manuálně mužem sedícím např. přímo za světlometem.

Zdroje

https://www.ashokleyland.com/en/defence/products/-/application/808/Light_Tactical/LSV_4X4/LSV_4X4

https://defence-blog.com/news/army/defexpo-2018-ashok-leyland-showcases-new-light-specialist-vehicle-4x4.html

https://www.news18.com/news/auto/the-ashok-leyland-4x4-lsv-military-vehicle-is-perfect-to-take-on-the-worst-terrains-and-climatic-conditions-2733971.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest