LRSO AGM-181

Long Range StandOff Weapon
U.S. dalekonosná řízená střela vzduch-země

LRSO, budoucí nástupce strategických střel ALCM je právě ve vývoji. Do letectva má být nasazen až 2030, kdy budou definitivně vyřazeny střely ALCM. Ve vývoji si konkurují dvě společnosti Raytheon and Lockheed Martin od 2015. Roku 2020 bylo letectvem vybráno řešení od firmy Raytheon.

Podobně jako ALCM i LRSO má existovat ve více variantách lišících se poměrem hmotnosti nálože a doletu. Také mohou nést jadernou hlavici. Jsou určeny k odpalu ze starých bombardérů B-52, ale i ze supernových B-21, a ze všech amerických víceúčelových stíhaček, které ovšem unesou pouze jeden kus LRSO.

Dosah LRSO odpálené ze vzduchu má být 2400 km. LRSO má být hlavní zbraní, kdyby došlo k "jaderné výměně". Má moci překonat ruské protivzdušné systémy S-300 a nižší. Spolu s radarově neviditelným bombardérem B-21 má být střela sama neviditelná a s vlastním velkým doletem, což má být pro dosah a rychlost reakce přece jen lepší než rakety odpalované z ponorek.

Jelikož střela dosud vlastně neexistuje, informace o ní na internetu jsou jenom obchodního charakteru. Někde ve zpravodajství jsem se dočetl, že prý s jadernými hlavicemi W80 se LRSO mají začít vyrábět 2025.

Zdroje

https://fas.org/blogs/security/2015/10/lrso-mission/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři