LORA

Long Range Artillery
Quasi-balistická řízená střela Izraele

Tato pokročilá balistická střela krátkého dosahu byla vyvíjena izraelským koncernem společností IAI, MLM a IMI mezi lety 2004 až 2007. Vyznačuje se rychlým reakčním časem, prvotřídní přesností a vysokou schopností přežití za letu. Byla již využívána v taktické roli jako při ničení mostů.

Do služeb izraelských ozbrojených složek vstoupila 2007 a byla již úspěšně naostro testována v konfliktu Azérbajdžánu s Arménií v Náhorním Karabachu v 2020. Zde byla používána spolu s drony a s dělostřelectvem k ničení tanků a protivzdušných baterií ze sovětské éry. LORA se ukázala jako daleko přesnější ekvivalent starého sovětského systému Točka 9K79. Azerbajdžán poté využil peníze z prodeje kaviáru a uhlovodíků a zakoupil střely LORA pro svoji armádu i do budoucna.

Raketa je navigována inerciálně plus přes GPS, v terminální fázi letu může být řízena operátorem pomocí viditelné optiky skrz rádiový spoj. Může manévrovat za letu, čímž snižuje možnost své intercepce. Dolet rakety variuje podle poměru propelantu a bojové nálože mezi 200 až 400 km. Ve vzdálenosti maximálního doletu je odchylka v přesnosti zásahu do 10 m. LORA sice udržuje projektovanou balistickou trajektorii k cíli, ale během toho provádí manévry ať již programované nebo náhodné. Světovými ekvivalenty střel LORA jsou sovětské Tochka, americké MGM-140 ATACMS nebo čínské DF-21D.

Rakety LORA jsou neseny po čtyřech kusech v původně lodním kontejneru, který je vezen samohybným odpalovačem v podobě osmikolového náklaďáku KamAZ-6350 8x8 nebo MZKT-7301 v případě postsovětských armád nebo šestikolového odpalovače Lynx MBRL v armádě Izraele. Tyto komplety váží 25 respektive 16 tun a mají dojezd 1000 km. Rakety jsou odpalovány v úhlu náměru mezi 60 až 90°. Byla prokázána také schopnost odpalu ve svislé poloze z lodí proti cílům na pobřeží. V nejběžnější variantě výkonu s jednostupňovým raketovým pohonem na tuhé palivo LORA má dolet 250-300 km s dobou letu do zásahu kolem 10 minut. Je zde povinný minimální dostřel 30 km.

Jedna raketa LORA má délku 5,2 m a průměr (ráži) 624 mm. Z celkové hmotnosti 1600 kg může až 600 kg připadat na bojovou nálož, jež může spočívat na konvenční výbušné případně kazetové náplni. Špice střely může být zpevněna proti silně pancéřovaným cílům. 

V hermeticky uzavřeném prostředí střela neztratí svoji účinnost po dobu 7 let skladování. Střely LORA zatím používají armády Izraele a Azerbajdžánu, zájem projevila i Indie.

Zdroje

https://www.iai.co.il/p/lora

http://www.military-today.com/missiles/lora.htm

https://missilethreat.csis.org/the-air-and-missile-war-in-nagorno-karabakh-lessons-for-the-future-of-strike-and-defense/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus