LMAT Type 01

Light anti-tank guided missile
Japonská protitanková ručně přenášená zbraň

Slavná japonská protitanková pěchotní zbraň je od roku 2001 opravdu vynikající,  bohužel kvůli   odedávné japonské politice zakazující vývoz japonských zbraní,  si z ní nevystřelí nikdo jiný než Japonec.

LMAT byla vyvíjena od roku 1993 Defense Agency Technical Research and Development institutem a vyrábí ji společností Kawasaki Heavy Industries. Od roku 2001 je v užívání armádou Japonska. Japonská výsadková brigáda ji užívá jako hlavní protipancéřovou zbraň. Roku 2005 japonské ministerstvo obrany zadalo zatím poslední  zakázku na výrobu  bezzákluzových děl LMAT, která prý byla skutku obřího počtu,  bohužel konkrétní číslo je  tajeno. 

LMAT sdílí vysokou podobnost  se švédským systémem Carl Gustav a s izraelským Spike. Jako zbraň je velmi kompaktní, snadno ovladatelná a manipulovat s ní dokáže opravdu jediný voják. Je to díky tomu, že zbraň je jednorázová a nelze ji znovu  nabít. Zaměřovací odpalovací jednotku lze samozřejmě odejmout od hlavně a použít vícekrát. 

Zaměření v podobě infračerveného obrazu cíle musí být získáno před odpalem, poté jej již raketa sama následuje. Raketa má duální přístup k přibližování k cíli, kromě  přímé palby raketa raději využívá schopnost top-attack,  kdy vyletí vysoko nad cíl a svrchu se na něj sama navádí řízeným sestupem následujíc tepelný kontrast cíle, aby zaútočila na střechu tanku,  kde bývá nejslabší pancéřování. 

Type 01 LMAT využívá obvyklou konstrukci tandemové hlavice s protipancéřovou kumulativní náloží, která ji určuje k postřelování pancéřovaných vozidel a tanků s explozivním reaktivním pancířem.

Celá  zbraň, mířící jednotka, spoušť, plus  jedna raketa  váží 17,5 kg. Od zbraně LMAT neexistují žádné další varianty hlavic, jako třeba proti pěchotě čí proti bunkrům. Export je z povahy japonska zakázaný a dokonce údaj  o průraznosti japonská armáda  nezveřejňuje. Z 17,5 kg  připadá 11,4 kg na vlastní řízenou střelu  ráže 140 mm, jejíž účinný dostřel je 4 km. 

Kromě samostatného zbraňového systému může být Type 01 LMAT připevněn na čtyřkolové vozidlo Komatsu LAV, čímž vznikne mobilní protitanková platforma.

Zdroje

https://weaponsystems.net/system/957-Type+01+LMAT 

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_01_LMAT#Operators

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest