LAHAT

Laser Homing Anti-Tank missile
Izraelská PTŘS může být odpalována z kanónu

Lahat je jedním z novějších izraelských řízených nábojů vystřelovaných z tankového děla. Je vyvíjen od 1992 společností Israel Aerospace Industries. Je navržen jak jinak než být vystřelován 120 nebo 105 mm děly tanků Merkava. Tím se podobá belgicko-ukrajinskému náboji Falarick. Může však být vystřelován takřka z čehokoli od hlídkových člunů, přes drony, bezzákluzové pušky, obrněná auta až po houfnice. Lahat nepotřebuje být vystřelen z kanónu, aby fungoval. Výstřel z děla mu ale udělí vyšší počáteční energii. Tak jako tak je zažehnut vlastní raketový motor náboje.

Lahat má poloaktivní laserové navádění. Cíl musí být ozařován návodčím laserovým paprskem, ale nemusí to být přímo odpaliště, může to být třeba vrtulníkem nebo týmem průzkumníků. Volitelná trajektorie letu náboje může být nastavena na útok shora nebo napřímo. Díky řiditelnému odporu dokáže manévrovat a trefit i letící cíle (helikoptéry). Existují dvoje hlavice - kumulativní a tříštivotrhavá. IAI dodává, že s náboji Lahat se vyplatí vést výcvik stejný jako ostřelovačský, kdy potom stoupá schopnost zásahu prvním výstřelem na 95%. Elektronická data jsou vštípena každému náboji zvlášť těsně před výstřelem.

Vypálen z povrchu má dolet 8 km, ze vzduchu nebo pod velkým úhlem náměru 13 km. Kruhová odchylka od trefení se do cíle je 0,7 m. Cíl většinou zasahuje pod úhlem 30°. Jeho tandemová kumulativní hlavice dokáže probít 800 mm homogenního ocelového pancíře (RHA). Lahat je zasazen do zásobníku tanku a chová se v něm stejně jako jakákoli jiná munice. Do kanónů vyšších ráží musí být obalen odpovídajícím vodícím pouzdrem.

Současných operátorů je kupodivu docela málo. Izrael, Indie a Čile je používá jako speciální střelivo do svých tanků Merkava, Arjun a Leopard 2. USA kritizuje náboj pro přílišnou nákladnost 20 000 za kus, za což prý výhody Lahatu nestojí. Židé holt vždycky uměli počítat peníze.

Specifikace

Hmotnost kolem 15 kg;  délka 1 m; účinný dostřel 8 km; průbojnost 800 mm RHA;

Zdroje

Oficiální:
https://www.iai.co.il/p/lahat

https://www.afcea.org/content/israel-designs-antiarmor-missile-fire-out-tank-guns

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Očekávaný zisk z výlučného postavení vlastníka patentu je stimulem pro snahu vynálezců přesto, že se v drtivé většině případů nedostavuje ekonomický efekt.
Abraham Lincoln