KrAZ-6322 (Kraz / Streit)

Kraz, ačkoli ji u nás neznáme, je údajně jednou z 10 největších automobilek vůbec. Zřejmě je to zejména poté, co se od 2014 spřáhla do holdingu s velmi podobnou kanadskou Streit, která rovněž vyrábí obrovský sortiment těžkých nákladních automobilů vojenských i civilních. Jejich nabídka na oficiálních stránkách dneška však nabízí takřka výlučně atraktivně znějící jména obrněných náklaďáků Streit pod značkou Kraz (a obráceně).

KrAZ-6322 však patří ke kmenovým zástupcům, pochází totiž z roku 1994 a těší se velké oblibě u východoevropských, afrických a asijských armád. Jeho podobu si snadno vybavíme, pokud zvíme, že je základem mezi jinými i ruského raketometu BM-21 Grad.

Jde o těžký 6x6 terénní náklaďák poháněný 15 l přeplňovaným vznětovým motorem s výkonem 243 kW. Má kapacitu pro dva řidiče a 24 míst pro vojáky. Jeho plně naložená hmotnost je 22,8 tun. V různých zemích zastává všemožné úlohy od civilního náklaďáku, přes tanker paliva až po hasičský vůz. Jako pro svoji nejnáročnější úlohu je navržen jako tahač nejtěžší vojenské techniky jako houfnic s ráží 203 mm a velkých letadel do hmotnosti 75 tun.

Mezi jeho přednosti patří samovyprošťovací naviják do hmotnosti 12 tun, dále snadné zapřahování nákladu a nakonec schopnost být vyroben i upraven pro jízdu vpravo i vlevo. Tahač pojme v kabině tři pasažéry, poskytuje jim ochranu proti minám a ručním zbraním. Také má montována elektronická protiopatření. Standardně má systém centrální kontroly tlaku v pneumatikách. Z jeho návrhu vychází nejmodernější zástupce této řady pod taktovkou Streit - Armored Raptor APV (STREIT-KRAZ). Náklaďáky mají spotřebu 39 l na 100 km a mohou operovat v teplotách od -50ºC do +60ºC.

Největším současným operátorem je Irák s několika tisíci kusy KrAZ-6322, dalším Egypt s několika stovkami, následovány deseti dalšími zeměmi.

Specifikace

Pohotovostní hmotnost 12,7 t; délka 9,1 m; max. rychlost 90 km/h; dojezd se dvěma nádržemi 1500 km;

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/kraz-6322-soldier-military-truck/

https://en.wikipedia.org/wiki/KrAZ

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Veselost nikdy nepřichází nevhod.
Artur Schopenhauer