Kornet-EM
Anti-Tank Missile system
Sovětská protitanková řízená střela
Víceúčelová protitanková řízená střela (PTŘS - ATGM) Kornet-EM ruské provenience ač není zdaleka nejnovější je jedna z těch východních protitankových zbraní, které jsou dychtivě sledovány a analyzovány západními pozorovateli na bojištích středního východu. Jedině tam se naštěstí občas střetne západní a východní technika v ostrém souboji. Tanky a pěchotní vozidla se běžně označují za ta, která ustojí zásah sovětským RPG nebo něčím podobným. Ale co když muslimové použijí novější ruské protitankové střely Kornet? Co bude potom? Rozletí se? Kolik zásahů vydrží? Jak bude vypadat díra v pancíři? To je ono hrůzné tajemno, na nějž zatím nejsou jasné odpovědi.
Zbraňový systém 9K135 Kornet nese kódové NATO označení AT-14 Spriggan, samotná střela se jmenuje 9M133. Kornet-EM byla vyvinuta v sovětském KBP Instrument Design Bureau už koncem 80. let jako nástupce starších sovětských ATGM Fagot a Konkurs naváděných po drátě.
Kornet je ATGM raketový komplet dlouhého dosahu s naváděním po laserovém paprsku. Laserový paprsek má oproti drátu řadu výhod, není však zdaleka ideální. Umožňuje delší vzdálenost cíle, ten však musí být až do jeho zásahu ozařován laserem. Zároveň není náchylný k elektronickému rušení. Střela existuje ve dvou variantách: Jedna protitanková s tandemovou kumulativní hlavicí, druhá termobarická proti živé síle. Připomenu jen, že tandemová hlavice je vynalezena proti klecovému a reaktivnímu pancíři a kumulativní nálož je nejvhodnější na prorážení tankového pancíře, podle západní vojenské dokumentace je zvána projektilem tvořeným explozí (explosively formed penetrator).
Je navržena k ničení tanků s explozivním reaktivním pancířem, opevnění i pomalu letících vzdušných cílů. Při potyčkách v arabsko-izraelských konfliktech byly střelami Kornet zničeny moderní západní tanky Abrams M1A2, Leopard 2 a Merkava IV.
Existuje ručně přenosná varianta E a na vozidlech lafetovaná varianta EM. Jsou běžně známy případy, kdy střela Kornet zničila cíl na 10 km. Navádění v hlavici na laserový paprsek probíhá automatizovaně, střela se snaží ho udržet uprostřed svého zorného pole po celou dobu letu. Existují ještě další varianty lišící se hmotností nálože ekvivalentu 7 nebo 10 kg TNT.
Nejzajímavější je bezpochyby samohybný komplet na vozidlu Kamaz Taifun-K od Rosoboronexport. Odpalovač na střeše vozidla nese osm střel, odpalovací denní a tepelné hledí, vysoký zoom, TV výstup a automatické sledování cíle, které automatizuje odpaly čímž simuluje moderní fire-and-forget přístup, dovoluje zaměřovat drony, synchronizuje vystřelování salvy na dva různé cíle, zvyšuje přesnost zásahu pětkrát a dostřel dvakrát, díky automatizaci snižuje myšlenkovou zátěž lidského operátora. Zbraňové zařízení může být samozřejmě montováno na více typů vozidel.
Specifikace
Hmotnost střely 11 kg; průměr 15,2 cm; dostřel 100 m až 5,5 km a více; průbojnost 1200 mm ekvivalentu RHA nebo 4,5 m betonu;
Zdroje
http://roe.ru/eng/catalog/land-forces/missile-systems-multiple-rocket-launchers-mrl-atgm-systems-and-field-artillery-guns/kornet-em/
https://www.army-technology.com/features/featurethe-worlds-deadliest-anti-tank-missiles-4159253/
https://www.armyrecognition.com/russia_russian_missile_system_vehicle_uk/kornet-d_anti-tank_missile_carrier_4x4_vehicle_tigr-m_gaz-233116_technical_data_sheet_pictures_video_0105153.html