Komodo (Pindad)

Light armoured personnel carrier
Indonéské lehké taktické vozidlo

Za vozidlem Komodo stojí PT Pindad Group, slavný to indonéský výrobce vojenské techniky. Má se za to, že Komodo bylo vyvíjeno přímo na popud návštěvy indonéského prezidenta Yudhoyono v podniku roku 2011, který prostě jednoho dne přijel do podniku Pindad a řekl jim: Vyviňte lehké taktické vozidlo, něco jako americké Humvee, ale aby to bylo celé naše a aby sloužilo našim policistům a vojákům. A tak se také stalo. 2012 byl první prototyp vozidla zveřejněn na výstavě Indo Defence v Jakartě.

Základ vozidla Komodo slouží jako platforma pro řadu dalších variant vozidla, třeba: průzkumné, transportér, velitelské stanoviště, ambulance, protitankové (ATGM), protiletecké (Mistral), speciální, nosič minometu a tahač děl.

Celá kapota je pancéřovaná ze slabé ocelové slupky, sedí na samonosné karoserii. Celé by to mělo vydržet zásahy z ručních zbraní do ráže 7,62 mm. Stejně tak skla jsou neprůstřelná. Balistickou ochranu lze vystupňovat přidaným keramickým pancířem. Bojové varianty jsou čtyřdveřové, ostatní mají dvoje dveře pro pět členů posádky. Některé mají střešní jednomužnou zbraňovou stanici pro kulomet ráže 7,62 mm.

Indonésané vzali vozidla Komodo vážněji než se čekalo, a nyní na jejich platformě staví vše, co se dá, snad kromě tanků. Tým Pindad tak spolupracuje se západním světem na rozvoji dalších variant, např. s francouzským Nexter, švédským Saab a dalšími. Což je nakonec západními analytiky vnímáno jako rozhodně moudrý krok, na rozdíl od spolupráce s Tureckem na technice nejtěžší.

Pohonem je importovaný vznětový motor Renault o výkonu 215 koňů a šestistupňová ruční převodovka.

Specifikace

Hmotnost 5,8-7,3 t; délka 5,65 m; průměrná rychlost pohybu na ostrově 70 km/h; dojezd 450 km;

Zdroje

https://www.youtube.com/watch?v=s_cLErM9zzc&t=5s

https://www.homelandsecurity-technology.com/projects/rantis-komodo-4x4-tactical-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři