Kodiak AEV 3

Armored engineering vehicle

Obrněné ženijní vozidlo AEV 3 Kodiak bylo vyvinuto švýcarským RUAG Defence a německým Rheinmetall Landsysteme. Švýcarsko 2002 iniciovalo jeho vývoj jako Armored Engineer Vehicle 3 (AEV 3).

Používá podvozek tanku Leopard 2. Kodiak využívá více typů modulů, které ho předurčují rozdílným rolím. Kodiak je poháněn dvojitě přeplňovaným dieselem MTU-MB873 V-12 o výkonu 1475 koňů. Vozidlo váží 62 tun a jede maximální rychlostí 68 km/h. Tíha je rozložena na pásy přes sedm kol vřadě.

Nejčastěji je Kodiak používán s obřím ramenem rypadla, kterým přeorá 200 metrů krychlových zeminy ze hodinu. Rameno má dosah 9 metrů. Další volitelné vybavení čítá např. hydraulický svěrák, pluh, kladivo, vrták. Každé vozidlo je vybaveno dvěma navijáky, které utáhnou 9 tun z 200 m vzdálenosti rychlostí 90 m za minutu. Díky těmto širokým možnostem využití se používá i civilně, zejména v Holandsku. V armádě se používá hlavně na odminování stejně jako americké assault breacher vehicle.

Posádku tvoří tři členové - velitel, řidič a technik. Na ženijní vozidlo v něm posádka požívá nebývalý komfort. Ku vlastní ochraně je Kodiak vyzbrojen zbraňovou stanicí s 12,7 mm kulometem a vrhačem zadýmovacích granátů.

V současnosti ho využívají armády Švýcarska, Švédska, Nizozemska a Singapuru.

Zdroje

https://tanks-encyclopedia.com/modern-switzerland-germany-aev-3-kodiak/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren