Kinzhal Kh-47M2

Air-launched Ballistic Missile (ALBM)
Hyperschall-Luft-Boden-Rakete
Hypersonická balistická raketa vzduch-země

Podle Putinova tvrzení jde o jednu z šesti ruských zbraní příští generace, kterých bychom se měli bát, jak vykřikoval ve svém bujarém projevu 2018. Kinžál neboli druh dýky v Orientu je zároveň hypersonickou řízenou střelou Kh-47M2 odpalovanou ze vzduchu původem z Ruské federace. Ačkoli Putin její existenci oznámil až 2018, ve výzbroji Ruska je aktivní minimálně od 2016. 

Konstrukčně jde o modifikaci raketového systému Iskander-M uzpůsobenou být odpalován ze vzduchu konkrétně ze stíhaček MiG-31K, který byl snad přímo pro takovou zbraň vyvinut a ze strategických bombardérů Tu-22M3. Jelikož jde o Iskander odpalovaný ze vzduchu, má tudíž vyšší dosah 2000 km a cestuje rychleji (Mach 10). Dle ruského popisu je schopna provádět úhybné manévry po celou dobu letu. 

Jelikož Mig-31 sám je dost rychlý,  po odhození řízené střely Kinžál zřejmě rovnou zapíná druhou fází pohonu - motor scramjet a nebo střela použije svůj první raketový motor jen po několik sekund, než dosáhne potřebné rychlosti pro roznícení scramjetu. Zbraň je schopna nést 480 kg bojovou hlavici buď konvenční nebo nukleární.

Pokud bude Kinžál odpálen ze strategického bombardéru Tupolev Tu-22M3, může pravděpodobně jeho dosah přesáhnout 3000 km, dle tvrzení ruské agentury TASS. Kinžál je o metr delší než Iskander-M, což je způsobeno krytem motoru řízené střely, aby nebyl poškozen, když je nesen vně letounu vypnutý. Navigační systém rakety je inerciální, kombinovaný s ruským satelitním systémem Glonass.

Specifikace

Rok 2017;  bojová hlavice 480 kg konvenční nebo jaderná; dosah přes 2000 km; odpalovací platforma letoun (MiG-31K (1x), Tu-22M3M (4x), Su-57 (časem)); rychlost letu Mach 10-12; výška letu 20 km;

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/kinzhal/

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/russia/kh-47m2-kinzhal-dagger/

https://www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/9m730.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest