MTV (Kia)

Kia Medium Tactical Vehicle (Armored general utility truck)
Jihokorejský střední taktický náklaďák 

2019 jihokorejská automobilka Kia uvedla novou rodinu taktických nákladních vozů vážících kolem pěti tun se znakem náprav 4x4 a 6x6. Jde o Medium tactical vehicle (MTV) navržené přímo pro armádu Jižní Koreje, které má vbrzku nahradit stávající trucky KM s motorem vpředu. Má se za to, že časem přibude i varianta 8x8, jež bude nabízena  pro export.

MTV mají motor umístěn za kabinou, což je nyní konvenčnější celosvětový trend u vojenských náklaďáků. Vůz je pancéřován na úrovni NATO standardu STANAG 4569 level 2 a to jak kabina, tak stěny nákladového prostoru. Ochraňuje tedy řidiče i náklad proti útočným puškám a střepinám dělostřelectva. Dokonce je jedním z mála náklaďáků, který ochraňuje posádku systémem CBRN ochrany (proti prostředkům hromadného ničení). 

Může být konfigurován jako přepravní vůz pro náklad nebo pro osoby, ale také jako velitelské stanoviště a v tom případě je na střeše vyzbrojen elektronicky ovládaným kulometem. Jihokorejská armáda si představuje,  že MTV bude používat pro logistickou podporu jednotek v přední linii. 

Kabina je  věnována dvěma řidičům a zadní prostor může pojmout 24 vyzbrojených vojáků. Mají rovněž k dispozici kryté střílny pod okny pro ruční zbraně. Výsledek má k dispozici zadní dveře s hydraulickou rampou jako u  pěchotního vozidla.

Kia MTV vystupuje ve třech variantách:  jako transportér pěchoty a nákladu, jako pancéřovaná ambulance a jako velitelské stanoviště. 

Pohonem je 10litrový vznětový motor o výkonu 420 hp spárovaný s automatickou převodovkou. Rozvod točivého momentu je napevno na všechny nápravy. A samozřejmě má centrální kontrolu tlaku v pneumatikách a dojezdové vložky v nich, na nichž může ujet svých posledních 50 km rychlostí 50 km/h. 

Kia MTV je přepravovatelný vzduchem pomocí letounu A400M Atlas  a C-130J Super Hercules. Prostě prvotřídní jihokorejská práce. Jde zatím o jediný mnou popisovaný vojenský náklaďák,  který už podle popisu skutečně naplňuje přídomek "taktický".

Specifikace

Hmotnost 13,5 až 16,5 t; délka 8,8 m;  rychlost 100 km/h;   dojezd 600 km; 

Zdroje

https://special.kia.com/en/main.do

http://www.military-today.com/trucks/kia_mtv.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada