Khorramshahr

Medium-Range Ballistic Missile (MRBM)
Balistická raketa Íránu s nejdelším dosahem

Khorramshahr je nově vyvíjená balistická raketa Íránu odvozená pravděpodobně od severokorejské technologie. 2017 ji Írán otestoval a zveřejnil, že prý doletěla na cíl vzdálený 2000 km. 2019 zveřejnil její návratová tělesa (MIRV), se kterými může raketa útočit do vzdálenosti 3000 km.

Khorramshahry startují z pozemních samohybných odpalovačů a nesou zatím konvenční a kazetové nálože. O jaderných se dosud nemluvilo. Raketa je dlouhá 13 m, s průměrem 180 cm, s hmotností 15-20 tun a s hmotností hlavice 1,8 tuny. Raketa je dvoustupňová na tekuté palivo.

Írán v 2005 koupil 18 raket Musudan od Severní Koreje a drobně je modifikovat a to jsou prý dnes ony. Původní Musudan má maximální dosah 4000 km. Írán dnes tvrdí, že podobné rakety dokázal okopírovat a vyrábí si je sám. Dokonce prý dnes není v arzenálu Íránu střela, kterou by si Íránci sami nevyrobili. 2019 západoevropské síly v regionu zjistily, že Írán k raketám vyvinul nová schopnější návratová tělesa (MIRV). V televizi údajně ukazoval nově vyvinutý Khorramshahr 2 se schopností vyhýbat se radarům a s terminálním navedením na cíl. Írán záměrně lže o dosahu 2000 km, aby nezvyšoval zájem Evropanů o věc. Rakety by snad prý dokázaly zasáhnout Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Zároveň mají větší hlavice, dost na to, aby představovaly potenciál nést jaderné nálože.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/khorramshahr/

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/new-footage-of-irans-khorramshahr-missile-test-released

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6