Kerax (Renault / Mack)

Renault Kerax je původně civilní náklaďák střední až těžké třídy. Byl vyvíjen a zlepšován 10 let kolem roku 2000 a v dnešní podobě je až od roku 2006. Pro velkou oblíbenost v civilu a při pouštních závodech trucků je pozvolna militarizován do podoby vojenského taktického náklaďáku a to zejména U.S. firmou Mack pro kanadskou armádu, dále firmou Arquus, což je speciální vojenská odnož Renaultu a dále Volvo továrnou v Rusku.

Dnešní vojenská podoba je poháněna vznětovým motorem DXi11, šestiválcem o objemu 11,1 litrů. Ten splňuje emisní normy Euro 5, kdežto jeho nástupci už mají Euro 6. Nejvýkonnější vyladění motoru má 460 koňů s šestnáctistupňovou manuální nebo dvanáctistupňovou automatickou převodovkou.

Zavěšení podvozku se liší model od modelu. Je tu variace tří velikostí možných kabin, také konfigurace náprav jsou pro každého koncového zákazníka zcela překopány.

Ačkoli jsou už dnes nahrazovány ještě těžšími stroji, dosud se v mnoha armádách světa používají. Největším uživatelem je armáda Kanady, která vlastní 1600 kusů Mack - Kerax. Dále namátkou Belgie, Francie, Egypt, Čad.

Tento Kerax v provedení Mack se vyskytuje ve více znacích náprav, ale ta největší 8x8 nebo 8x4 je pro náklad 26 tun. Kabina je slabě pancéřována proti ručním zbraním a střepinám dělostřelectva, posílen má taky podvozek pro určitou ochranu posádky vůči minám. Má plnit především přesuny vybavení na zpevněných vozovkách, ale také transport jednotek a zásob, tahání houfnic apod. Do obtížného terénu by se neměl dostat. Truck zpravidla veze pouze dva řidiče, v případě delší kabiny ještě 4 další pasažéry. Takto Kerax může být převezen transportním letounem C-130 Hercules.

Je schopen se brodit do 0,8 m bez přípravy a 1,2 m s přípravou.

Specifikace

Hmotnost 15-19 t; náklad 17-26 t; délka 10,14 m; motor diesel 460 hp; rychlost 110 km/h; dojezd 1000 km;

Zdroje

Oficiální leták:

https://www.mackdefense.com/wp-content/uploads/2012/11/MCKTRK_9375_KeraxSSht.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Kerax

https://www.trucksplanet.com/catalog/model.php?id=2781

http://www.military-today.com/trucks/mack_8x8.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Když dokážeš z přistání odejít po svých, bylo to dobré přistání. Když dokážeš letadlo použít ještě druhý den, bylo to vynikající přistání.
Chuck Yeager