Kaya II (Otokar)

Mine Resistant Ambush Protected (MRAP) Personnel Carrier
Turecký MRAP lehký transportér personálu

Kaya II je tureckým pokusem vytvořit víceúčelové dobře chráněné střední 4x4 vozidlo, něco jako německé AMPV. Však také Kaya dědí dost německých technologií. Na zbrojní trhy s ním vyrazila v roce 2019 turecká společnost OTOKAR Otobus Karoseri Sanayi A.S. Celé auto se zakládá na podvozku Mercedes Unimog FGA 14.5 Special Purpose. Také přeplňovaný vznětový motor je značky Mercedes a o výkonu 302 koňů, spárovaný s automatickou převodovkou. Pojezdové schopnosti doplňuje už jakási samozřejmost bojových vozidel dneška: Dojezdová jádra pneumatik kombinovaná se systémem centrálního ovládání tlaku v pneumatikách. Tím je vozidlo po prostřelení kol schopno ujet ještě 50 km do bezpečí.

Hlavním heslem vývoje Kaya v tureckém Otokaru bylo: Co nejvyšší mobilita při zachování nejvyšší ochrany. Samonosná karoserie v pancéřové slupce umožňuje vozidlu odpovídat standardu MRAP 1 vytvořeným americkými vozidly. Řidiči mají výsuvné dveře, výsadek má nouzové střešní poklopy a zadní dveře s hydraulicky operovanou vyloďovací rampou. Střílny pro ruční zbraně výsadku jsou chráněné a průhledné díky neprůstřelnému sklu o stejné úrovni ochrany jako zbytek vozidla:

Nutnou obsluhu vozidla tvoří dva řidiči a v prostoru pro výsadek sedí dalších 8 vojáků v plné zbroji.

Na palubě je baterie a alternátor pro pohon vnitřních zařízení nezávislý na chodu motoru. Dále klimatizace pro chlazení i zahřívání, sedadla pohlcující energii nárazu s pětibodovými postroji, systém pátracích světlometů. Pokročilejší výbava je volitelná a zahrnuje termovizi pro řidiče, filtrační CBRN systém ochrany, automatické hašení, rádiový intercom, tuby kouřových granátometů, GPS navigace a samovyprošťovací naviják.

Specifikace

Hmotnost 14,5 t; délka 6,45 m; posádka 10; rychlost 95 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

Oficiální: https://defense.otokar.com.tr/wheeled-armored/4x4-armored/kaya-ii-4x4-armored#high-payload

http://www.millisavunma.com/otokar-kaya-ii-mayina-dayanikli-personel-tasiyici/

http://www.army-guide.com/eng/product5182.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí.
Kelyšová