Katana 155mm

Guided Artillery Projectile
Francouzský nejmodernější dělostřelecký naváděný projektil

Francouzský technologický inovátor Nexter koncem roku 2020 ohlásil úspěšný test nové naváděné munice hlavňového dělostřelectva.  Byla testována zejména schopnost manévrování střel pomocí křidélek za extrémních podmínek počasí a za elektromagnetického rušení. Ředitel programu počítá s tím,  že nové náboje se mohou začít prodávat 2023. 

Náboj Katana je představitelem přesně naváděné dělostřelecké munice naváděné přes Global Navigation Satellite System (GNSS). Katana má být převratným střelivem tím, že její trajektorie letu má být  jiného tvaru než přirozená balistická křivka. To však zatím výrobce záměrně nijak nerozvádí. 

O střelivu Katana  jsou zatím známy pouze nejobecnější údaje: Má být kompatibilní se všemi 155 mm  houfnicemi NATO s hlavněmi v délce 52 ráží. Má mít velmi dlouhý dostřel, prý až 60 km, je naváděna přes satelit, pohybuje se s velmi vysokou terminální přesností a kromě posílení schopnosti francouzské 155 mm  houfnice CAESAR se má stát výchozím střelivem pro budoucí houfnice Evropy. 

Francouzi obecně, a Nexter zejména, jsou na  údaje opravdu skoupí.

Zdroje

https://www.nexter-group.fr/en/actualites/nos-dernieres-actualites/first-successful-piloted-firings-artillery-shell-155-katana

https://defense-update.com/20210119_katana.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři