Karnaf (EPEL Tácticos)

Mexický výkonný terénní transportér personálu

EPEL Tácticos z Mexika a TPS Armoring z USA představili v 2017 svoje společným úsilím vyvinuté vozidlo Karnaf. Karnaf (nosorožec) se kromě užitného objemu vyznačuje mobilitou, resp. schopností zdolávat svahy s vysokým předním i bočním náklonem. Má rovněž skvělou rychlost 120 km/h a poměr vlastní a užitné hmotnosti. Při prázdné hmotnosti 2,92 tuny uveze 1,6 t nákladu.

Karnaf veze vpředu dva řidiče a další tři pasažéry vzadu. Všichni jsou dobře chráněni proti převalení vozidla při divoké jízdě v terénu. Bohužel o jeho vlastnostech splňujících kritéria armád toho není na internetu příliš známo.

Základní varianta je bezpancéřová, resp. spoléhá v ochraně jen na ocelovou kostru a samonosnou karosérii. Ke každému stroji se ale vyrábí sady přidatného pancíře s balistickou ochranou na STANAG 4569 levelu 1 a 2.

Pohonem je benzínový motor 6,2 l V8 LS3 Chevrolet o výkonu 430 koňů se čtyřstupňovou automatickou převodovkou, což ukazuje na jasný přebytek výkonu a schopnosti pohodlného manévrování v terénu. Má 160 l nádrž paliva.

Zadek vozidla je uzpůsoben pro nesení odpalovače čtyř řízených střel, nebo 12,7 mm těžkého kulometu. Vypadá to, že pokud ho nekoupí armáda pro ostrahu hranic, tak je už dopředu šité přesně potřebám drogových kartelů. Jako PC hráči jsme si ho již mohli vyzkoušet - ano je to přesně to nejlepší vozidlo jednotek Unidad ze hry Tom Clancy’s Wildlands.

Specifikace

Hmotnost 2,92 t; délka 5,75 m; posádka 2+3; rychlost 120 km/h;

Zdroje

Oficiální: https://www.blindajesepel.com/tacticos/karnaf.html

https://www.edrmagazine.eu/armoured-vehicles-from-mexico

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama