Karatel, Punisher (Zil)

Ruské vozidlo speciálních jednotek

Traduje se, že při návštěvě Putina v ruské zbrojní automobilce Zil v roce 2013, až po jeho nelichotivém projevu kolik se toho za ten rok zvládlo, mu na závěr na vylepšení nálady odhalili svoji novou chloubu - vozidlo Karatel, což Putina upokojilo. Pravděpodobně to nebude pravda a zřejmě si to pro ozvláštnění dokumentace vymyslel novinář, nicméně historka je to pěkná. Já takové u strohých technických popisů vozidel vždy vítám, neboť to osvěží mysl a všední popis vozidla to navždy zafixuje v paměti lidí mnemotechnickou pomůckou.

Tak tedy Zil Karatel, na západě přezdívaný Punisher, je vozidlo futuristických sci-fi tvarů, možná až fantasy. Takže se člověku ihned vkrádá myšlenka, jestli to futuristicky také pojede a postřílí?

ZiL Karatel je založen na terénním 4x4 podvozku Kamaz Viking. Ten napovídá, že rolí určení budou svižné jízdy v zasněžených pohořích v okolí hranic států (doufejme že maximálně jen u Ruska) a protiteroristické bodové mise.

Papírové údaje hovoří o nečekaně vysokých jízdních výkonech. Našinec však už má zkušenost tu, že dalšímu ruskému supermanovi se dá paušálně věřit pravda asi o třetinu nižší.

Vozidlo je poháněno vznětovým osmiválcovým motorem, který spolu s neupřesněnou převodovkou vytváří neuvěřitelný výkon 730 koňů.

Balistická ochrana není vyčíslena v NATO standardu a bohužel je nízká - ochrání jen vůči základnímu střelivu kalašnikovů.

Prostor pro výsadek má kapacitu 10 plně vyzbrojených vojáků plus v kabině dva řidiče. Mužstvo má k dispozici dvoje postranní dveře vpředu a větší dveře vzadu s hydraulickou vyloďovací rampou.

Zločinné státy si ihned objednaly svých pár kousků a tak se Karately nacházejí ve výzbroji Číny, Íránu, Severní Koreje, Ruska a také Vietnamu a Jemenu.

Známo je jen takto málo.

Specifikace

Hmotnost 12 t; délka 6,3 m; rychlost 150 km/h; posádka 12;

Zdroje

https://www.topspeed.com/cars/others/2015-zil-punisher-is-russia-s-newest-troop-carrier-ar166523.html

https://www.armyrecognition.com/march_2016_global_defense_security_news_industry/russian_federal_security_force_presents_new_4x4_armoured_zil_karatel_code-named_the_punisher.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest