Kamaz-63501 8X8 (Kamaz)

Military Truck
Ruský vojenský náklaďák staré školy

Kamaz je největší ruskou společností vyrábějící náklaďáky a to především ty civilní. Značka však má  na kontě také několik slavných vojenských kousků historie. Její sídelní továrna ve městě Naberezhnye Chelny je prý n-tou největší továrnou vyrábějící těžké náklaďáky s nosností nad 16 tun (Kolik jich asi bude celkem?). Od roku 1969 údajně KAMAZ Group dodával nákladní vozy do 109 firem jenom v Rusku (bude jich tam 111). 

Jejich vůz 63501 je  dnes zřejmě nejmodernějším zástupcem z jejich řady vojenských náklaďáků. Jde o čtyřnápravový stroj s konfigurací podvozku 8x8. Při jeho vývoji se hledělo zejména na pohyblivost terénem, prý na úkor vzhledu, jak píše sám výrobce. Svojí spolehlivostí a právě rusky neotesaným vzhledem si od roku 2004 vydobyl oblíbenost celosvětově.

Jeho nejnovější vývojová verze pochází z 2010,  byly modernizovány komponenty dotvářející jízdní výkony vozidla. Byla snížena spotřeba paliva,  naopak prodloužena životnost vozů, kabina byla přestylizována pro větší  pohodlí posádky.

Samotný vůz Kamaz 63501 váží přes 10 tun a je schopný převážet 16 tun nákladu.  Má dvě palivové nádrže,  jež mu dovolují s nákladem ujet 800 km při maximální silniční rychlosti  90 km/h. Vozidlo pohání vznětový motor KAMAZ-740,50-360  o výkonu 360 Koňů. Řidič musí manuálně zacházet s 16 stupňovou  manuální převodovkou německého původu.  Zajímavý je zde  čtyřnásobný brzdný systém,  který se skládá z hlavních, vedlejších, záložních a nouzových brzd. Nejlákavější  předností tohoto vozu bude asi nízká cena,  protože o žádném příslušenství v popisech není ani řeči. Náklaďák dokonce nemá ani nocležní  přístavek kabiny. 

Zdroje

https://rostec.ru/en/about/companies/148/

https://kamazexport.com/truck/kamaz-63501/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři