KSTAM

Smart Top-Attack Munition, Cannon launched guided projectile
Jihokorejská řízená tanková munice CLGP

Munice KSTAM je jedním z prvotřídních technologických počinů Jižní Koreje. Jde o programovatelnou munici pro výstřel z děla tanků, má však navíc schopnost top-attack. Byla vyvinuta výlučně pro slavné jihokorejské tanky K2 Black Panther.  Kromě těchto tanků nemůže být KSTAM  vystřelován jiným prostředkem. 

Existují dvě varianty s poměrně odlišným způsobem fungování. Střelivo KSTAM-I, které si za vzor bere izraelské 105 mm náboje Excalibur a střelivo KSTAM-II,  které má koncepci podobnou píše německému SMArt 155. Oba vzory se snaží o to, aby zasáhly tank shora, kde má nejslabší  ochranu. 

KSTAM-II  munice vyvinutá ve spolupráci s německou Diehl Defence je určena pro 120 mm tankové kanony s délkou hlavně 55 ráží. KSTAM-II pro svůj vyšší výkon v korejské armádě zcela nahradila dřívější munici KSTAM-I. KSTAM  jsou typické CLGP, jež jsou hnány kupředu pouze energií výstřelu a tedy nejde o řízené střely ve smyslu raket.  Pro schopnost útoku shora se na ně dá vlastně dívat jako na minometnou munici s vlastním aktivním naváděním v hlavici a s instrukcemi pro vyhýbání se překážkám. Střela má v sobě dvojí navádění přes milimetrový radar a infračervenou elektrooptiku. 

Jelikož letící projektil má aktivní navádění (vlastní),  vozidlo odpalitele by mělo zůstat skryto, aby zbytečně nevyzrazovalo svoji pozici. Jde tedy o střelivo schopnosti fire-and-forget,  avšak bez vlastního pohonu. Střela je vypálena kupředu  zhruba k oblasti, kde se nachází cíl  (pohybující se vozidlo) a dále manévruje za pomocí křidélek. Když se nachází v kuželi  o určitém poloměru nad cílem,  zde teprve zapne svoje aktivní navádění a vypustí brzdný padák,  na němž sestupuje k cíli a pomocí křidélek řídí svůj sestup. Střela může dokonce přijímat naváděcí instrukce od člověka  pomocí rádiového datalinku.

K ničení cíle využívá nálože formující projektil tvarovaný explozí. Potřebuje vysokou minimální vzdálenost cíle 2 km, zatímco maximální dostřel KSTAM  je 8 km. 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ideál je vynikající jako ukazatel směru, ale zcela nesmyslný jako cíl. Tím zkončily všechny utopie historie.
C.G. Jung