Taifun-K 53949 (Kamaz)

Tactical protected multipurpose vehicle
Ruské 4x4 vozidlo z rodiny Taifun

Rusové posledních několik let jdou jak v modulárním přístupu Němců a Francouzů, tak hlavně v americkém přístupu rozsáhlých rodin vozidel stejného základu, což je výhodné pro vysokou společnost součástí a tedy nízkou servisní a logistickou zátěž. Ať  se KAMAZ-53949 zdá jako obyčejný gazík, patří do rodiny vozidel Taifun, které tvoří šesti- i osmikolové platformy vozidel všeho druhu, podobně jako kanadský Streit.

KAMAZ-53949 je stvořen pro zastávání logistických úloh jako zásobování pod palbou pro speciální jednotky. Modulárnost spočívá v tom, že vozidlo může být snadno upraveno pro vezení personálu nebo nákladu, také specializovaných zařízení a to samozřejmě včetně zbraní.

Vozidla jsou rovnou k mání i v třínápravové variantě a snad jako všechna vozidla světa, mají vysokou pohyblivost, balistickou ochranu, ergonomii i palebnou sílu. Už mne unavuje psát to u každého vozidla zvlášť, neboť výrobci to opravdu u každého zmiňují. Vybaven může být vznětovými motory Cummins o výkonech 350 nebo 450 koňů s automatickou převodovkou. Po silnici dokáží udržovat rychlost 100 km/h a bez dodatečných nádrží ujedou slušných 1000 km. Vysoký komfort na ruská vozidla nabízí překvapivé použití hydropneumatického zavěšení podvozku, typické jen pro nejdražší italská, švédská a asijská vozidla. Vozidlo tak může za jízdy měnit světlou výšku, citlivost tlumení i centrálně volit tlak v pneumatikách.

Šestikolový KAMAZ-63969 by si měl zachovat trakci na většině povrchů, se kterými může na ruské souši přijít do styku. Dokonce je schopen velmi nadstandardního brodění se vodou bez přípravy do 1,5 m hloubky!

Jako člen rodiny Taifun-K sdílí stejnou ochranu vůči minám do ekvivalentu 8 kg TNT a také balistickou ochranu v podobě vrstveného pancíře keramického na ocelové kostře.

Co do zbraní může na střeše nést dvojitě stabilizovanou vzdáleně z vnitřku vozidla ovládanou zbraňovou stanici.

Vozidla sdílejí s rodinou Taifun také přehledový kamerový systém v plném úhlu kolem vozidla. Také mají automatický protipožární systém a nesou snad i nějaké zařízení pro snižování detekce.

Specifikace

Hmotnost 13,7-15,7 t; posádka 10; max. rychlost 100 km/h; dojezd 1000 km;

Zdroj

http://roe.ru/eng/catalog/land-forces/armored-vehicles/kamaz-53949/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nechápu, proč se ke sportovcům chováme jako k hrdinům jen proto, že umí kopnout do míče. Je to divné. Jen si myslím, že sport je stupidní a každej kdo ho má rád, je daleko menší člověk.
z filmu Trainwreck 2015, DigCest